Co zrobić, gdy żar leje się z nieba? Jak skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru cieplnego i przegrzania organizmu?
Na upały szczególnie narażone są dzieci, chorzy i ludzie starsi. Te grupy należy otoczyć szczególną opieką, ponieważ są najbardziej wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Nie oznacza to wcale jednak, że zdrowi i młodzi mogą lekceważyć siłę ukropu.
W upalne dni należy dbać o utrzymanie prawidłowej temperatury w domu lub mieszkaniu (do 33°C za dnia oraz do 25°C w nocy). Warto pamiętać, że lepiej okna otwierać i odsłaniać w nocy i wcześnie rano, póki powietrze na zewnątrz budynku jeszcze się nie nagrzało. W ciągu dnia można zamknąć okna i je zasłonić, by żar nie wdarł się do środka. Jeśli nie posiada się klimatyzacji, dobrze zaopatrzyć się w zwykły wiatrak dla zachowania cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.
Jak jeszcze unikać przegrzania?
Należy przebywać w najchłodniejszych miejscach w mieszkaniu lub domu, unikać wysiłku fizycznego, nie wychodzić na podwórko w czasie największych upałów (zwykle między godziną 11:00, a 16:00), pić bardzo dużo płynów – nawet do 4-5 litrów w ciągu dnia, nosić odpowiednią odzież – powinna być luźna i przewiewna, osłaniać głowę przed bezpośrednim działaniem słońca, unikać spożywania alkoholu, nosić lekkie obuwie, stosować kosmetyki z filtrem UV, jeść potrawy lekko solone złożone z owoców i warzyw bogatych m.in. w: potas i witaminę C.
zym