-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

ElblągPrace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

Prace przy pogłębianiu toru wodnego na Zalewie Wiślanym, dzięki któremu do portu w Elblągu będą mogły wpływać większe jednostki zostały wstrzymane. Akwen zamarzł. Roboty pogłębiarskie są obecnie zaawansowane w 80 proc. – podał Urząd Morski w Gdyni.

reklama

Jak przekazali urzędnicy z Urzędu Morskiego w Gdyni, roboty czerpalne od 14 grudnia zostały przerwane, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Sprzęt pogłębiarski wraz z infrastrukturą techniczną (rurociągi) został zabezpieczony i wycofany z rejonu Zalewu. Roboty pogłębiarskie są zaawansowane na poziomie około 80 proc.

Pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym jest konieczne, by większe jednostki z Bałtyku mogły wpływać do portu w Elblągu. Po to wykonano Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Nowa droga wodna z Morza Bałtyckiego na Zalew Wiślany zapewnia niezależne od Rosji przejście a Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność – podkreśla rząd.

Od 1 stycznia podwyżki cen paliwa? W Olsztynie już robią się kolejki na stacjach
reklama

Trwają też roboty hydrotechniczne na rzece Elbląg, które są związane z jej obudową. Polegają na pogrążaniu grodzisk stalowych, kotwieniu oraz wykonaniu konstrukcji żelbetowych. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W miejscowości Nowakowo trwa scalanie konstrukcji stalowej nowego mostu – podał Urząd Morski w Gdyni.

Aby z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany mogły przepływać większe jednostki niż żaglówki, konieczne jest wykonanie prac dodatkowych, takich jak m.in. zagospodarowanie brzegów rzeki Elbląg, wybudowanie mostu obrotowego w Nowakowie czy pogłębienie torów wodnych na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg do tamtejszego portu.

reklama

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Mieszkańcom dwóch gmin z Mazur zaproponowano zakup tańszego węgla na Pomorzu

Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W 2023 roku 17 miejscowości w naszym województwie zmieni nazwy lub status