fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Bardziej rowerowo na ul. Hozjusza

GalerieBardziej rowerowo na ul. Hozjusza

Mieszkańcy os. Redykajny są najlepszym przykładem na to, jak skutecznie starać się o realizację dawno oczekiwanych rowerowych inwestycji. Pomógł w tym oczywiście Olsztyński Budżet Obywatelski, ale bez zaangażowania mieszkańców nie byłoby sukcesu. Jednym ze zwycięskich projektów było powstanie dokumentacji oraz pierwszego fragmentu drogi dla rowerów biegnącej wzdłuż ul. Hozjusza. W ostatnich dniach wymyślona i wywalczona przez mieszkańców „rowerówka” została oddano do użytku.

reklama

Bardziej rowerowo na ul. Hozjusza rower Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Jest to 500-metrowy odcinek z asfaltową nawierzchnią, przejazdami dla rowerzystów wyznaczonymi na skrzyżowaniach, łagodnym ominięciem przystanków autobusowych oraz pasem zieleni, który oddziela ruch rowerowy od chodnika.

reklama

Napotkani mieszkańcy bez wahania chwalą nową inwestycję:
– Na tę drogę głosowała cała moja rodzina – mówi pani Anna
– Teraz czekamy na wyniki tegorocznego głosowania i liczymy, że w przyszłym roku uda się doprowadzić ścieżkę do końca ulicy Hozjusza – dodaje mieszkanka osiedla Redykajny.

Ciekawostką powstałej drogi jest premierowe zastosowanie rozwiązania zwanego „czwartym wlotem”, o którego upowszechnienie zabiega olsztyński Oficer Rowerowy. Oznacza to, że na przedłużeniu ul. Wąwozowej powstał przejazd dla rowerzystów, który umożliwia wygodne przekroczenie ul. Hozjusza, wjazd na krótki łącznik i  kontynuowanie jazdy nową ścieżką.

reklama

– To jedna z prostych i tanich metod, która umożliwia budowanie czytelnych powiązań dla ruchu rowerowego – wyjaśnia Mirosław Arczak. – Wystarczy wykonać kilkumetrową odnogę od głównej ścieżki, obniżyć krawężnik i wprowadzić odpowiednie oznakowanie. Dzięki „czwartym wlotom” rowerzyści z pewnością nie będą przejeżdżać po okolicznych przejściach dla pieszych czy wykonywać karkołomne, zaskakujące manewry, aby znaleźć się po drugiej stronie drogi – zapewnia Arczak.

red

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia