2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Zaznacz na mapie, gdzie ma być zielono w Olsztynie

OlsztynZaznacz na mapie, gdzie ma być zielono w Olsztynie

„Wpłyń na zielony Olsztyn!” to hasło promocyjne naukowego badania internetowego przeprowadzanego w Olsztynie. Projekt dotyczy problematyki projektowania i rewitalizacji zielonej przestrzeni miejskiej przy zastosowaniu pomocy mieszkańców Olsztyna.

W tym celu została specjalnie zaprojektowana i utworzona aplikacja w postaci geoankiety, czyli formularzy ankietowych umieszczonych na mapach. Na stronie geoankietaolsztyn.pl respondenci (mieszkańcy Olsztyna i okolic) mogą aktywnie brać udział w wyrażaniu swoich potrzeb, opinii i ocen odnośnie miejsc w otoczeniu zieleni – dokonywać na mapie zaznaczeń wraz z opisami. Na podstawie danych pozyskanych od użytkowników przestrzeni zostanie wykonana analiza przestrzenna percepcji zieleni miejskiej Olsztyna.

– Zidentyfikowane zostaną m.in. miejsca przyjazne, pozytywne, ważne (ulubione miejsca spędzania czasu, najbardziej przyjazne miejsca zamieszkania, miejsca o wysokich walorach estetycznych, przyrodniczych, reprezentacyjnych itp.), miejsca nieprzyjazne, negatywne i wymagające zmian (miejsca, gdzie brakuje zieleni, miejsca wymagające zmian, np. poprawa bezpieczeństwa, walorów estetycznych, wprowadzenie urządzeń sportowo-rekreacyjnych itp.) oraz wiele innych – wyjaśnia Kamila Walenciak, autorka projektu. – Uważam, że internetowe metody i narzędzia służące do mapowania informacji mają ogromy potencjał w różnych obszarach badań, np. ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym, badaniach jakości przestrzeni i jakości życia mieszkańców, czyli wszędzie tam, gdzie pożądane dane mają przede wszystkim wymiar przestrzenny. W szybki i prosty sposób pozwalają na poznanie potrzeb i preferencji mieszkańców względem użytkowanej przestrzeni miejskiej, zwłaszcza tej w pobliżu miejsc zamieszkania.

Mieszkańcy mogą wskazać gdzie i jakiej zieleni brakuje – mogą to być grupy lub aleje drzew, ale także nawet jedno drzewo. Takie informacje są niezwykle cenne przy planowaniu nasadzeń kompensacyjnych w mieście. W przypadku terenów zieleni do konsultowanych inwestycji należy zazwyczaj zieleń parkowa lub inna urządzona, wielkopowierzchniowa. Trudno jednak wymagać konsultowania zmiany zagospodarowania każdego terenu w mieście. Niemniej jednak takie narzędzia, jak zastosowane w badaniu, mogą być świetnym uzupełnieniem tradycyjnych konsultacji społecznych – dodaje Kamila Walenciak.

Na podstawie zebranych danych powstaną liczne analizy, mapy, statystyki obrazujące zieloną przestrzeń Olsztyna, taką jak widzą i oceniają ją jej użytkownicy. Wyniki końcowe pozwolą na sformułowanie wytycznych projektowych, mogących stanowić dla grupy decydentów i ekspertów nieocenione źródło wiedzy przy sporządzaniu dokumentów planistycznych dotyczących kształtowania zielonej przestrzeni.

Wyraź swoją opinię na stronie www.geoankietaolsztyn.pl

red

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Monika Książek-Bialas
21 października 2014 19:46

Zielonych miejsc na Osiedlu Mlecznym jest sporo ale brak pomysłu na zagospodarowanie tak żeby można było wypoczywać, usiąść na ławce podczas spaceru czy rozłożyć koc i nie bać się że na psich odchodach. Pomóżcie wykorzystać ten potencjał zieleni

Polecane