5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Dzień otwarty funduszy europejskich w powiecie olsztyńskim

OlsztynDzień otwarty funduszy europejskich w powiecie olsztyńskim

Darmowe badania ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi w Barczewie, zwiedzanie XIV-wiecznego zamku w Olsztynku, konkursy i warsztaty dla mieszkańców w Jezioranach – tak w skrócie będzie wyglądał Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w powiecie olsztyńskim, który odbędzie się w niedzielę 11 maja (w godz. od 10 do 15).

reklama

Powiat Olsztyński i jego jednostki organizacyjne skorzystały dzięki funduszom unijnym, które udało się pozyskać i zainwestować na terenie praktycznie wszystkich 12 gmin wchodzących w skład powiatu. W niedzielę 11 maja w godz. od 10 do 15 mieszkańcy Barczewa, Olsztynka i Jezioran będą mogli przekonać się, jak bardzo zmieniły się na korzyść dzięki środkom europejskim trzy powiatowe placówki: XIV-wieczny zamek w Olsztynku, w którym mieści się siedziba Zespołu Szkół w Olsztynku, Dom Pomocy Społecznej w Jezioranach i Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie.
– Każda z instytucji przygotowała atrakcyjny program dla mieszkańców, więc warto wybrać się w niedzielę z całą rodziną i w ciekawy sposób spędzić czas – zachęca Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński.

Szczególnie atrakcyjne powinno być otwarcie dla wszystkich chętnych XIV-wiecznego zamku krzyżackiego w Olsztynku, obecnej siedziby Zespołu Szkół, który wypiękniał dzięki unijnym pieniądzom. Zmodernizowany budynek to prawdziwa powiatowa perełka.
– W niedzielę zapraszamy do zwiedzania zamku od piwnic po ostatnia kondygnację – zachęca Ewa Orłowska, dyrektor ZS w Olsztynku. – Przewodnikami będą nasi uczniowie.
Na zamku będzie można obejrzeć także interesująca wystawę poświęconą historii obiektu. Na dziedzińcu zamkowym stanie scena, na której wystąpią olsztyneckie młode talenty. Zaplanowano też quizy i konkursy o tematyce europejskiej. Będzie też stoisko poświęcone eurokampanii „Masz głos – masz wybór!”. Chętni będą mogli odwiedzić też Dom Mrongowiusza, który jest patronem szkoły. Dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas przygotowano zawody sportowe na Podzamczu. Powiatowa szkoła w Olsztynku w trakcie imprezy będzie chciała także zachęcić gimnazjalistów do wstąpienia w jej szeregi. Uczniowie ze specjalizacji hotelarsko-gastronomicznej w sali obsługi konsumenta pokażą jak układać serwetki, jak robić bezalkoholowe drinki, czy parzyć kawę. Dodatkowo przygotują smakowity poczęstunek dla gości, nie zabraknie też wspólnego grilla na dziedzińcu.

reklama

Atrakcji nie zabraknie też w odrestaurowanym za unijna kasę Szpitalu Pomocy Maltańskiej w Barczewie, gdzie chętni będą mogli zwiedzić klimatyczną placówkę i bezpłatnie zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi (w godz. od 10 do 15). Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach wszyscy chętni będą mogli zapoznać się ze zmodernizowanym systemem grzewczym przyjaznym środowisku (solary plus nowoczesny piec na zrębki), dodatkowo zaplanowano wycieczkę na plantację wierzby ekologicznej, z której są robione zrębki. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczo-plastycznych. Inwestycja w Jezioranach była pierwszą powiatową inwestycją z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich jest organizowany z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia