5 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Arcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM

GalerieArcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM

Po uroczystym przywitaniu i laudacji wygłoszonej na swój temat arcybiskup Edmund Piszcz skomentował: – Dziękuję za te słowa, zawsze się człowiek czegoś nowego dowie o sobie.

reklama

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie corocznie organizuje promocję doktorów i doktorów habilitowanych. Niejako „przy okazji” postanowiono uhonorować arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza, nadając mu tytuł doktora honoris causa. W uchwale senatu uczelni, uzasadniającej nadanie tytułu, czytamy, że Edmund Piszcz otrzymał wyróżnienie: „za aktywną, wieloletnią działalność duszpasterską na rzecz środowiska kościelnego, w wymiarze ogólnopolskim, jak i regionalnym, za szeroką działalność naukową, duszpasterską, organizacyjną i społeczną na rzecz dwóch regionów północnej Polski – Pomorza Nadwiślańskiego (diecezja chełmińska) oraz Warmii, Mazur i Powiśla (metropolia warmińska), za aktywną działalność akademicką obejmującą zarówno Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, jak też całe środowisko akademickie w Olsztynie, za aktywną inspirującą działalność charytatywną, ekumeniczną Jego Ekscelencji na Warmii i Mazurach oraz za wybitne zasługi na rzecz pojednania polsko-niemieckiego ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Warmii i Mazur.”

Rozpoczął się odbiór technicznych nowych budynków UWM

Podczas uroczystości Ryszard Górecki, rektor UWM mówił: – Do grona społeczności przyjmujemy osobę wyjątkową, autorytet moralny, duchowy i naukowy. Przyszło mu rozwijać się, dorastać w trudnych czasach a mimo przeciwności losu miał szczęście do osób wyjątkowych. Jako społeczność akademicka zdobyliśmy przyjaciela, z wielką życzliwością nam towarzyszył we wszelkich wydarzeniach uniwersyteckich.

reklama

Laudację odczytał prof. Andrzej Staniszewski z Wydziału Humanistycznego. Nakreślił w niej cechy arcybiskupa, opowiedział o jego drodze zawodowej i życiowej. Świeżo upieczony doktor honoris causa nie wygłosił tradycyjnego wykładu, a wszelkie zachwyty na swoją cześć skomentował krótko: – Dziękuję za te słowa, zawsze się człowiek czegoś nowego dowie o sobie. Przyjmuję tę godność, jako wyraz szacunku nie tylko wobec mnie. Człowiek na wysokim stanowisku nic sam nie zrobi. Wszystko zależy od jego współpracowników.

Minister Maląg spotkała się z seniorami w Olsztynie

Po wręczeniu tytułu doktora honoris causa uroczystość zamknęły promocje doktorskie i habilitacyjne.

reklama

rak

Arcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM polityka Galerie, Wiadomości

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Rozpoczął się odbiór technicznych nowych budynków UWM
Konsulat honorowy Republiki Litwy otwarty w Olsztynie