17 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Arcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM

GalerieArcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM

Po uroczystym przywitaniu i laudacji wygłoszonej na swój temat arcybiskup Edmund Piszcz skomentował: – Dziękuję za te słowa, zawsze się człowiek czegoś nowego dowie o sobie.

reklama

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie corocznie organizuje promocję doktorów i doktorów habilitowanych. Niejako “przy okazji” postanowiono uhonorować arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza, nadając mu tytuł doktora honoris causa. W uchwale senatu uczelni, uzasadniającej nadanie tytułu, czytamy, że Edmund Piszcz otrzymał wyróżnienie: “za aktywną, wieloletnią działalność duszpasterską na rzecz środowiska kościelnego, w wymiarze ogólnopolskim, jak i regionalnym, za szeroką działalność naukową, duszpasterską, organizacyjną i społeczną na rzecz dwóch regionów północnej Polski – Pomorza Nadwiślańskiego (diecezja chełmińska) oraz Warmii, Mazur i Powiśla (metropolia warmińska), za aktywną działalność akademicką obejmującą zarówno Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, jak też całe środowisko akademickie w Olsztynie, za aktywną inspirującą działalność charytatywną, ekumeniczną Jego Ekscelencji na Warmii i Mazurach oraz za wybitne zasługi na rzecz pojednania polsko-niemieckiego ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Warmii i Mazur.”

Podczas uroczystości Ryszard Górecki, rektor UWM mówił: – Do grona społeczności przyjmujemy osobę wyjątkową, autorytet moralny, duchowy i naukowy. Przyszło mu rozwijać się, dorastać w trudnych czasach a mimo przeciwności losu miał szczęście do osób wyjątkowych. Jako społeczność akademicka zdobyliśmy przyjaciela, z wielką życzliwością nam towarzyszył we wszelkich wydarzeniach uniwersyteckich.

reklama

Laudację odczytał prof. Andrzej Staniszewski z Wydziału Humanistycznego. Nakreślił w niej cechy arcybiskupa, opowiedział o jego drodze zawodowej i życiowej. Świeżo upieczony doktor honoris causa nie wygłosił tradycyjnego wykładu, a wszelkie zachwyty na swoją cześć skomentował krótko: – Dziękuję za te słowa, zawsze się człowiek czegoś nowego dowie o sobie. Przyjmuję tę godność, jako wyraz szacunku nie tylko wobec mnie. Człowiek na wysokim stanowisku nic sam nie zrobi. Wszystko zależy od jego współpracowników.

Po wręczeniu tytułu doktora honoris causa uroczystość zamknęły promocje doktorskie i habilitacyjne.

rak

reklama

Arcybiskup Edmund Piszcz z tytułem doktora honoris causa UWM polityka Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia