7 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

UWM w liczbach – 25 tys. studentów zaczyna nowy rok akademicki

OlsztynUWM w liczbach - 25 tys. studentów zaczyna nowy rok akademicki

Dziś (1.10) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ma miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015. Podczas tegorocznej (pierwszej) rekrutacji na uczelni brakowało studentów aż na 108 kierunkach. Jak teraz wyglądają statystyki?

reklama

W tym roku na olsztyńskim Uniwersytecie kształcić się będzie ok. 25 tys. studentów (zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych). Ponad 220 osób z tego grona to obywatele zagraniczni. UWM stara się być uczelnią przyjazną również osobom niepełnosprawnym – od 1 października będzie ich studiowało ponad 600.

W Olsztynie nadal zostają osoby, które po pięciu latach nauki wybierają ścieżkę naukową w postaci studiów doktoranckich – tegoroczne wrześniowe egzaminy wyłoniły 92 kandydatów, co zwiększa ogólną liczbę doktorantów do 674 (wszystkie roczniki). Najwięcej jest ich na wydziałach: Nauk Społecznych, Humanistycznym oraz Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

reklama

Kierunkami cieszącymi się wśród studentów największym zainteresowaniem, biorąc pod uwagę ogólną liczbę zapisów, były w tym roku:

– lekarski (jednolite magisterskie, stacjonarne)

– weterynaria (jednolite magisterskie, stacjonarne)

reklama

– bezpieczeństwo wewnętrzne (stacjonarne, pierwszego stopnia)

– prawo (jednolite magisterskie, stacjonarne)

– ekonomia (stacjonarne, pierwszego stopnia)

wydział-nauk-medycznych-uwm1

Kierunek lekarski i weterynaria były również na czele pod względem liczby osób na jedno miejsce (oba jednolite magisterskie, stacjonarne). Na trzecim miejscu była nowo powstała logopedia (stacjonarne, pierwszego stopnia), a za nią bezpieczeństwo wewnętrzne (stacjonarne, pierwszego stopnia) i filologia, sp. filologia angielska (stacjonarne, pierwszego stopnia).

Niestety, z powodu niedoborów, mimo dodatkowej rekrutacji, niektóre kierunki w ogóle nie zostaną uruchomione, a są to:

– mikrobiologia (stacjonarne, drugiego stopnia)

– filologia: sp. filologia rosyjska (stacjonarne, drugiego stopnia), sp. nauczycielska w zakresie języka niemieckiego (stacjonarne, pierwszego i drugiego stopnia), sp. nauczycielska w zakresie języka rosyjskiego (stacjonarne, pierwszego stopnia)

– filozofia (stacjonarne, drugiego stopnia)

– inżynieria akwakultury (stacjonarne, pierwszego stopnia)

– pedagogika: sp. edukacja dorosłych z gerontologią (stacjonarne, drugiego stopnia), sp. pedagogika szkolna z przedsiębiorczością (stacjonarne, drugiego stopnia)

– politologia (stacjonarne, drugiego stopnia)

– budownictwo (stacjonarne, drugiego stopnia)

– edukacja techniczno-informatyczna (stacjonarne, pierwszego stopnia).

Co jest przyczyną tak słabych wyników rekrutacji? – Przede wszystkim niż demograficzny i niskie wyniki matury. Niż jest problemem wszystkich uczelni. Proszę zobaczyć, jak wypadła rekrutacja na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też brakuje chętnych. Uważam, że niż demograficzny nas nie przewróci i nie zagraża nam – komentował jeszcze we wrześniu prof. Ryszard Górecki, rektor UWM-u.

JC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane