fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Żołnierze Wyklęci uczczeni w centrum Olsztyna

reklama

Olsztyn uczcił walkę działaczy antykomunistycznego podziemia. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Armii Krajowej.

Weterani, służby mundurowe, uczniowie, politycy, samorządowcy zebrali się we wtorkowe południe na skwerze przy Pomniku AK. U zbiegu ul. Dąbrowszczaków i al. Piłsudskiego kolejny raz wspominano walkę Żołnierzy Wyklętych.

– Wierni Ojczyźnie, naszym zasadom i wartościom nigdy nie złożyli broni – przypominał Prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Maciej Prażmo. – Walczyli do końca, wielu do najwyższej ofiary. Wyklęci, taki mieli pozostać na wieki. Zapomniani w bezimiennych dołach.

reklama

Pamięć Żołnierzy Wyklętych czcimy 1 marca. To nieprzypadkowa data. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na dowódcach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

– Pamięć o Żołnierzach Wyklętych towarzyszy nam od bardzo dawna – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Chociaż oficjalna propaganda państwowa, komunistyczna przez lata ją zakłamywała, to jednak pamięć tę przekazywano w polskich domach z pokolenia na pokolenie jako ważną prawdę o czasach pogardy i naszej walce o godność i niepodległość.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od pięciu lat.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze