23 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Alkoholowy weekend na drogach

WiadomościAlkoholowy weekend na drogach

Alkohol to jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Dwóch kierujących będąc pod wpływem alkoholu spowodowało kolizje drogowe. Inny z zatrzymanych mając orzeczony zakaz sądowy kierował po „głębszym”, kolejny nie mając do tego uprawnień. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę dwóch lat pozbawienia wolności. Natomiast za niestosowanie się do prawomocnego wyroku sądowego karę trzech lat pozbawienia wolności.

reklama

W piątek (26.09.) kilka minut przed godziną 19 policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierującego motocyklem. Jak się okazało 23-letni Rafał G. znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W sobotę (27.09.) kilka minut po północy policjanci z Biskupca zatrzymali do kontroli drogowej 24-letniego Damiana O. Mieszkaniec gminy Mrągowo kierował osobowym volkswagenem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna ma orzeczony zakaz sądowy na prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych. Damian O miał zatrzymane uprawnienia właśnie za alkohol.

reklama

Tego samego dnia kilka minut przed godziną 11 policjanci olsztyńskiej drogówki otrzymali informacje o kolizji drogowej zaistniałej na skrzyżowaniu ulic Iwaszkiewicza i ul. Obrońców Tobruku. W tym przypadku kierujący oplem corsa nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony i zderzył się z prawidłowo jadącym autem hyundai. Jak się okazało 33-letni Kamil B. znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie prawie trzy promile. W tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Całą sytuację zarejestrowały kamery systemu ITS.

Kolejna kolizja miała miejsce na ulicy Jagiellońskiej przed godziną 14:00. W tym przypadku kierujący oplem wykonując manewr skrętu w lewo nie udzielił pierwszeństwa przejazdu jadącej na wprost kierującej skodą. Stanisław H, 64-letni sprawca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Osobowa skodą oprócz kobiety podróżowało 2-letnie dziecko, które zostało przewiezione do olsztyńskiego szpitala. Jak się okazało chłopczyk doznał rozcięcia skóry na głowie. Policjanci z olsztyńskiej drogówki zatrzymali kierującemu prawo jazdy.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę dwóch lat pozbawienia wolności. Natomiast za niestosowanie się do prawomocnego wyroku sądowego prawo przewiduje karę trzech lat pozbawienia wolności.

reklama

Jak wynika z policyjnych statystyk nietrzeźwi kierujący w 2013 roku na drogach powiatu doprowadzili do 60 zdarzeń drogowych, a w 2012 roku 86. W Olsztynie w 2013 roku tych zdarzeń było 70, natomiast w 2012 roku ta liczba wyniosła 78.

KM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane