-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyńska medycyna czwarta w Polsce

OlsztynOlsztyńska medycyna czwarta w Polsce

Po ogłoszeniu wyników Lekarskiego Egzaminu Końcowego Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajął czwarte miejsce wśród 12 uczelni medycznych w Polsce. To ogromny sukces zważywszy na to, że Wydział Nauk Medycznych UWM istnieje zaledwie od 7 lat. Prawie 96% studentów z Olsztyna pomyślnie zdało egzamin. Stawia to UWM na drugim miejscu pod względem zdawalności, zaraz za Gdańskim Uniwersytetem Medycznym

Pierwsze trzy miejsca zajęły: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za UWM uplasowały się uczelnie medyczne z Gdańska, Wrocławia, Białegostoku, Katowic, Łodzi, Lublina i Bydgoszczy.
– To ogromny sukces nie tylko Wydziału Nauk Medycznych, ale i całego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Sukces, na który składa się olbrzymia praca dydaktyczna. Nasi absolwenci przystąpili do egzaminu po raz pierwszy – mówi prof. Jerzy Gielecki, prodziekan ds. kształcenia.
Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powstał w 2007 r. W październiku 2008 roku studia na kierunku lekarskim rozpoczęło 77 osób. W tym roku, po sześciu latach trudnej nauki, mury uczelni opuściło 49 absolwentów. W 2010 r. WNM uruchomił studia anglojęzyczne. W 2011 r. Centralna Komisja ds. Tytułów i Stopni Naukowych przyznała Wydziałowi Nauk Medycznych uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk medycznych. W marcu 2014 r. WNM został wpisany na listę ośrodków akredytowanych w USA. kształcących na kierunkach medycznych. Amerykańscy studenci będą mogli starać się o finansowanie studiów przez rząd USA na takich samych zasadach, jakby była to uczelnia amerykańska. Po zakończeniu studiów w Polsce będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu lekarskiego w Stanach Zjednoczonych tak samo, jak ich koledzy, którzy zdobyli tytuł zawodowy na uczelni amerykańskiej. Po zdaniu egzaminu będą mogli rozpocząć praktykę lekarską. Inni absolwenci dzięki akredytacji też będą mogli przystąpić do takiego egzaminu i starać się o pracę w USA.

RED

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dra
1 października 2014 20:44

Jakich 10 absolwentów? 48 osób przystąpiło, 46 zdało, 2 nie. Patrząc na to nawet proporcjonalnie do innych uczelni, gdzie przystąpiło po 100-200 osób i nie zdało ponad 15 na każdą, to jednak jakieś osiągnięcie jest. Poza tym na każdej z uczelni minimalny wynik wynosił poniżej 90 punktów a u nas 107 co oznacza, że osobom, którym się nie udało, zabrakło maksymalnie 1-2 punktów. Widocznie można się porównywać. Nikt nie chce mówić, że Olsztyn prześciga z prestiżem takie uczelnie jak Warszawa czy Kraków, ale na pewno zaczyna budować swoje dobre imię i uciera nosa wszystkim, którzy wątpili.

Dr
1 października 2014 14:24

Mamy tu jednak “mały” problem – do LEP przystąpiło 10 (!) absolwentów WNM Olsztyn podczas gdy liczba to w przypadku innych uczelni medycznych w kraju wynosi ok. 200. Zatem w jaki sposób można w ogóle porównywać się z innymi Wydziałami Lekarskimi?!!!

Polecane