fbpx
17 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejne wykopaliska na grunwaldzkich polach. Będą szukać Doliny Wielkiego Strumienia

OlsztynKolejne wykopaliska na grunwaldzkich polach. Będą szukać Doliny Wielkiego Strumienia

Niedaleko Grunwaldu ruszyły badania archeologiczne, których inicjatorzy chcą odnaleźć Dolinę Wielkiego Strumienia, miejsce bitwy z 1410 roku.

reklama

Po otrzymaniu zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie oraz właścicieli pól, na których prowadzone będą prace, grupa archeologów rozpoczęła poszukiwania okolic jeziora Łubień, położonego w gminie Grunwald. Obszar badań, wyznaczony m.in. na podstawie opisów polskiego kronikarza i historyka Jana Długosza, ma się rozciągać na ok. 500 ha. Nadzorujący projekt dr Piotr Nowakowski, archeolog z Uniwersytetu Łódzkiego, poinformował, że rejon będzie przeszukiwany za pomocą nowoczesnego sprzętu, m.in. wykrywaczy metali i skanerów. Ponadto wszelkie informacje uzyskane przez pracowników terenowych będą niezwłocznie przesyłane do mobilnego centrum w celu ich oceny i weryfikacji.

Uczestnicy badań przygotowywali się do nich ponad rok, studiując niezbędne mapy i literaturę. Ich organizatorzy liczą na odnalezienie archeologicznych perełek, ponieważ duża część obszaru jeszcze nigdy dotąd nie była przeszukiwana. Rozkopy grunwaldzkich pół rozpoczęto już w latach 60. XX wieku, jednak wtedy wiele znalezisk trafiło w ręce prywatne.

reklama

Oprócz polskich archeologów i pasjonatów w przedsięwzięciu biorą również udział historycy, detektoryści i studenci z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Litwy.

 JC

reklama

 

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia