fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Celnicy sprzedali na aukcji ponad 40 kg bursztynu

reklama

Niemal 170 tys. złotych trafi do skarbu państwa ze sprzedaży nielegalnie przewożonego bursztynu.

Do przetargu w Olsztynie przystąpiło sześć firm, z których najwyższą cenę zaproponowały dwie, pochodzące z centralnej Polski. W sumie do nabycia przygotowano ponad 42,5 kg bursztynu przy cenie oszacowania przekraczającej 80 tys. zł. Wyceny dokonał rzeczoznawca, mistrz złotniczy z Elbląga. Ostatecznie uzyskano kwotę ponaddwukrotnie wyższą.

– Porównując ceny bursztynu zauważamy, że wzrosły one od ubiegłego roku dwukrotnie, a w porównaniu np. z rokiem 2009 dziesięciokrotnie – mówi Ryszard Chudy z Izby Celnej w Olsztynie. – Ponadto obserwujemy znacznie większe zainteresowanie jego zakupem. Wpływ na to może mieć fakt, iż od końca ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz eksportu bursztynu. To automatycznie uaktywnia szarą strefę.

Czytaj też:  Weronika i Sebastian zginęli w wypadku. W środę pogrzeb rodzeństwa
reklama

Sprzedany na aukcji bursztyn został zatrzymany na przejściu granicznym w Grzechotkach. Wykrycia miały miejsce w ubiegłym roku a przemytnikami byli przede wszystkim obywatele Federacji Rosyjskiej, ale też Litwini i Polacy. Bursztyn ukrywano w zbiornikach na paliwo i butlach gazowych. W tym roku celnicy na granicy z Obwodem Kaliningradzkim zatrzymali już ponad 100 kg tego kruszcu (w całym roku 2013 – 130 kg).

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane do budżetu państwa.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama