fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 30 listopada, 2021
reklama

Wojewoda uchylił stanowisko rady miasta w sprawie elektrociepłowni

reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski uchylił stanowisko rady miasta w sprawie budowy elektrociepłowni

W styczniu na sesji rady miasta radni przegłosowali stanowisko dotyczące budowy nowej elektrociepłowni. Decyzja ta poprzedzona została burzliwą dyskusją, podczas której głos zabierał obecny na sesji Jerzy Szmit (PiS). Część radnych (PiS) argumentowała, że decyzja nie ma uzasadnienia ekonomicznego i może spowodować utratę kontroli nad dostawcą ciepła. Radny Jerzy Małkowski sugerował dalsze rozmowy z Michelin na temat dostaw ciepła, które chce się wycofać z jego dostarczania.

W ramach tej inwestycji, która szacunkowo ma kosztować 500 mln złotych inwestor wybudowałby elektrociepłownię wraz ze spalarnią śmieci. Miasto oddałoby grunty na Tracku i sam zakład w zamian za udziały w spółce.

reklama

Na styczniowej sesji rady miasta radni przegłosowali stanowisko dotyczące budowy elektrociepłowni. Teraz wojewoda uznał, że weszli w kompetencje prezydenta.

– Oświadczenie przyjęte przez radę miasta wykroczyło poza jej kompetencje z uwagi na samodzielność spółki. Gmina będąc 100%  udziałowcem spółki komunalnej, choć decyduje o bycie prawnym danej spółki, to nie może w sposób bezpośredni decydować o jej zamierzeniach gospodarczych, ani wymusić na organach takiej spółki podjęcia określonych działań bądź ich zaniechania – wyjaśnia Edyta Wrotek, rzeczniczka wojewody. – Spółka komunalna nie ma bowiem statusu jednostki organizacyjnej w ramach struktur gminy, co pozwoliłoby gminie – poprzez czynności własnych organów – narzucać spółce określone działania. Gospodarowanie mieniem komunalnym, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, należy do zadań organu wykonawczego.

Czytaj też:  Samorządowcy z Warmii i Mazur: należy zwiększyć monitoring stanu jezior

A w tym przypadku organem wykonawczym jest prezydent, który dziwi się wojewodzie.

– W regulaminie i statucie rady miasta, który nie został zakwestionowany przez wojewodę, widnieje informacja, że uchwała nie jet jedyną formą podejmowania decyzji przez radę – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Dlatego nie zgadzamy się decyzją wojewody i będziemy odwoływać od tej decyzji w sądzie administracyjnym.

 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama