13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szesnastka na odcinku Biskupiec – Borki Wielkie wkrótce będzie dokończona

WiadomościSzesnastka na odcinku Biskupiec - Borki Wielkie wkrótce będzie dokończona

Dziś podpisano umowę na dokończenie przerwanej przez konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo budowy drogi krajowej nr 16 Biskupiec – Borki Wielkie. Już w tym tygodniu rozpoczną się prace budowlane, które potrwają do połowy lipca.

reklama

Wykonawcą robót będzie firma SKANSKA SA, która zrealizuje zadanie za kwotę 25,3 mln zł. Przewidziany na realizację czas to trzy miesiące od daty podpisania umowy. Zakres prac obejmuje dokończenie warstwy ścieralnej nawierzchni, roboty naprawcze osiadania nasypu oraz roboty wykończeniowe takie jak umocnienie skarp, rowów i pasa dzielącego, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, wykonanie oznakowania. W ramach zadania wykonane zostaną również drogi serwisowe oraz remont starego przebiegu drogi krajowej nr 16.

W ramach dokończenia kontraktu zostanie wykonana naprawa osiadania nasypu. Koszt naprawy pokryją środki ze złożonej przez konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo gwarancji należytego wykonania kontraktu. Skala osiadania nie jest duża, jednak podczas naprawy konieczne będzie zamknięcie odcinka nowej drogi o długości ok. 1 km i skierowanie ruchu na stary przebieg szesnastki.

reklama

Przypomnijmy, że budowę szesnastki realizował wykonawca, konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo, którego GDDKiA zdyskwalifikowała na etapie przetargu ze względu na rażąco niską cenę. Decyzję zamawiającego potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza, jednak w efekcie procesu sądowego zdyskwalifikowanego wykonawcę GDDKiA musiała przywrócić do realizacji projektu. Mimo wezwań do realizacji, konsorcjum nie wywiązywało się z zapisów kontraktowych. Umowa na budowę drogi krajowej nr 16 z Biskupca do Borek Wielkich została rozwiązana i ogłoszono nowe przetargi na dokończenie budowy.

Jesienią ubiegłego roku zakończyły się prace niezbędne dla zapewnienia przejezdności drogi, zabezpieczenia robót w okresie zimowym oraz montaż drogowych barier ochronnych. Prace na odcinku szesnastki o długości 8,2 km od Biskupca do Borek Wielkich prowadziły firmy: PBDiM z Mińska Mazowieckiego i PROWERK z Krakowa. Wykonanie tych zadań pozwoliło na udostępnienie drogi do ruchu już w grudniu 2013 roku.

reklama

Wykonanie pozostałych prac wymagających dobrych warunków atmosferycznych, w tym dokończenie warstwy ścieralnej zostało przewidziane na wiosnę, tak by latem 2014 roku w pełni oddać drogę kierowcom.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia