W sobotę 6 września starosta olsztyński będzie starał się zarazić bakcylem czytelnictwa młodych mieszkańców Warmii – podopiecznych Domu dla Dzieci w Gryźlinach. A wszystko za sprawą akcji Narodowe Czytanie.
Zainicjowana dwa lata temu kampania pod patronatemBronisława Komorowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zintegrowała rzesze Polaków podczas wspólnego czytania epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W ubiegłym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry. Nadszedł czas na pierwszego polskiego noblistę, czyli Henryka Sienkiewicza. Powiat Olsztyński zdecydował się zorganizować „Narodowe Czytanie na Warmii” w jednej z jednostek, którą się opiekuje, czyli w Domu dla Dzieci im. Michała Langowskiego w Gryźlinach w gminie Stawiguda.
– Dzieci są naszą przyszłością. Naszym zadaniem, jako dorosłych, jest nie tylko dbałość o ich bezpieczeństwo i byt, ale też wskazywanie odpowiednich wzorców zachowań i postaw. Cóż może lepiej w tym pomóc, jak dobra literatura? – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Jak się okazuje, twórczość Henryka Sienkiewicza jest włodarzowi powiatu szczególnie bliska.
– Mam w swojej biblioteczce reedycję I-go wydania Trylogii i jak mi czas pozwala, sięgam po nią, zwłaszcza po „Potop” – dodaje starosta.
Dobra literatura powinna być dobrana do poziomu i wieku czytelnika, dlatego w Gryźlinach podczas „Narodowego Czytania w Powiecie Olsztyńskim” wszyscy będą rozsmakowywać się kartami jednej z najwspanialszych powieści dla młodzieży – „W pustyni i w puszczy”. Nie zabraknie też odniesień do innych wielkich dzieł Sienkiewicza. Będzie zatem wspólne czytanie, konkurs plastyczny z nagrodami i wizyta tajemniczego gościa z przeszłości – najprawdziwszego rycerza, który da pokaz w pełnym rynsztunku, a później przeprowadzi z dziećmi lekcje szermierki.
rak