27 C
Olsztyn
piątek, 9 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niż demograficzny zagrożeniem dla największej olsztyńskiej uczelni?

OlsztynNiż demograficzny zagrożeniem dla największej olsztyńskiej uczelni?

Drastycznie spada liczba chętnych na studiowanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Studentów brakuje aż na 108 kierunkach. Główną przyczyną jest oczywiście niż demograficzny i bardzo słabe wyniki matury z matematyki. Co stanie się z najmniej popularnymi kierunkami? 

reklama

W ubiegłym miesiącu zakończyła się rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne UWM. Ze względu na niż demograficzny i możliwość składania dokumentów na kilka kierunków (i uczelni), można było się spodziewać rekrutacji uzupełniającej. Po tym jak kandydaci zadeklarowali się co do kierunków, na których rozpoczną w październiku nowy etap swojej edukacji, pracownicy największej uczelni w Olsztynie rozpoczęli przygotowania do wrześniowej rekrutacji, która została ogłoszona w środę (20.08.). Brakuje studentów na 108 kierunkach. Na maturzystów czekało łącznie 9526 miejsc. Swoje dokumenty złożyło 14 tysięcy studentów.

Liczba chętnych na studiowanie na UWM spada sukcesywnie od kilku lat. W 2010 roku swoje dokumenty złożyło 27286 abiturientów. W ciągu czterech lat liczba ta spadła do 14872 osób. Sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo nic nie zapowiada zmiany trendu w ciągu najbliższych lat. Prawda jest taka, że może być znacznie gorzej. Analizy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2013 roku na każde 10 tysięcy mieszkańców ubywało 10 Polaków. W większości województw przyrost naturalny był ujemny. Możemy zakładać, że z każdym rokiem chętnych na wyższe studia będzie coraz mniej. „Renesans” studentów na uczelniach wyższych trwał 17 lat (1990-­2007). UWM partycypował w „puli studentów”  jedynie przez ostatni okres wyżu.

reklama
Marcin Kulasek: Strzał w kolano! [OPINIE]

Mniej studentów to mniej pieniędzy i mniej pracy dla wykładowców. W ciągu ostatnich lat zamknięto w Kortowie kilka kierunków ze względu na zbyt małą liczbę chętnych.

W latach 2010-2014 z oferty kształcenia zniknęły takie kierunki:

reklama

– inżynieria i systemy gospodarowania rolniczego (kierunek usunięty z oferty kształcenia w roku akademickim 2012/2013)

– akwakultura i bezpieczeństwo żywności (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)

– fizyka techniczna (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2014/2015)

– filologia specjalność filologia ukraińska  (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)

Kłopoty z liczbą kandydatów pojawiają się także na takich kierunkach jak: politologia, teologia, prawo kanoniczne, edukacja techniczno-informatyczna, stosunki międzynarodowe, socjologia, matematyka (dotyczy to jednak w większości studiów niestacjonarnych). Problemy zapełnieniem całych grup zaczęły się dwa lata temu. Ja widać po zamkniętych kierunkach – ofiarami niżu wcale nie są kierunki humanistyczne, a przede wszystkim niszowe techniczno-przyrodnicze.

Leszek Balcerowicz przyjedzie do Olsztyna

KM

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Leszek Balcerowicz przyjedzie do Olsztyna
Leszek Balcerowicz przyjedzie do Olsztyna