Drastycznie spada liczba chętnych na studiowanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Studentów brakuje aż na 108 kierunkach. Główną przyczyną jest oczywiście niż demograficzny i bardzo słabe wyniki matury z matematyki. Co stanie się z najmniej popularnymi kierunkami?
W ubiegłym miesiącu zakończyła się rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne UWM. Ze względu na niż demograficzny i możliwość składania dokumentów na kilka kierunków (i uczelni), można było się spodziewać rekrutacji uzupełniającej. Po tym jak kandydaci zadeklarowali się co do kierunków, na których rozpoczną w październiku nowy etap swojej edukacji, pracownicy największej uczelni w Olsztynie rozpoczęli przygotowania do wrześniowej rekrutacji, która została ogłoszona w środę (20.08.). Brakuje studentów na 108 kierunkach. Na maturzystów czekało łącznie 9526 miejsc. Swoje dokumenty złożyło 14 tysięcy studentów.
Liczba chętnych na studiowanie na UWM spada sukcesywnie od kilku lat. W 2010 roku swoje dokumenty złożyło 27286 abiturientów. W ciągu czterech lat liczba ta spadła do 14872 osób. Sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo nic nie zapowiada zmiany trendu w ciągu najbliższych lat. Prawda jest taka, że może być znacznie gorzej. Analizy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2013 roku na każde 10 tysięcy mieszkańców ubywało 10 Polaków. W większości województw przyrost naturalny był ujemny. Możemy zakładać, że z każdym rokiem chętnych na wyższe studia będzie coraz mniej. „Renesans” studentów na uczelniach wyższych trwał 17 lat (1990-2007). UWM partycypował w “puli studentów” jedynie przez ostatni okres wyżu.
Mniej studentów to mniej pieniędzy i mniej pracy dla wykładowców. W ciągu ostatnich lat zamknięto w Kortowie kilka kierunków ze względu na zbyt małą liczbę chętnych.
W latach 2010-2014 z oferty kształcenia zniknęły takie kierunki:
– inżynieria i systemy gospodarowania rolniczego (kierunek usunięty z oferty kształcenia w roku akademickim 2012/2013)
– akwakultura i bezpieczeństwo żywności (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)
– fizyka techniczna (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2014/2015)
– filologia specjalność filologia ukraińska (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)
Kłopoty z liczbą kandydatów pojawiają się także na takich kierunkach jak: politologia, teologia, prawo kanoniczne, edukacja techniczno-informatyczna, stosunki międzynarodowe, socjologia, matematyka (dotyczy to jednak w większości studiów niestacjonarnych). Problemy zapełnieniem całych grup zaczęły się dwa lata temu. Ja widać po zamkniętych kierunkach – ofiarami niżu wcale nie są kierunki humanistyczne, a przede wszystkim niszowe techniczno-przyrodnicze.
KM