10 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Niż demograficzny zagrożeniem dla największej olsztyńskiej uczelni?

OlsztynNiż demograficzny zagrożeniem dla największej olsztyńskiej uczelni?

Drastycznie spada liczba chętnych na studiowanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Studentów brakuje aż na 108 kierunkach. Główną przyczyną jest oczywiście niż demograficzny i bardzo słabe wyniki matury z matematyki. Co stanie się z najmniej popularnymi kierunkami? 

reklama

W ubiegłym miesiącu zakończyła się rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne UWM. Ze względu na niż demograficzny i możliwość składania dokumentów na kilka kierunków (i uczelni), można było się spodziewać rekrutacji uzupełniającej. Po tym jak kandydaci zadeklarowali się co do kierunków, na których rozpoczną w październiku nowy etap swojej edukacji, pracownicy największej uczelni w Olsztynie rozpoczęli przygotowania do wrześniowej rekrutacji, która została ogłoszona w środę (20.08.). Brakuje studentów na 108 kierunkach. Na maturzystów czekało łącznie 9526 miejsc. Swoje dokumenty złożyło 14 tysięcy studentów.

Liczba chętnych na studiowanie na UWM spada sukcesywnie od kilku lat. W 2010 roku swoje dokumenty złożyło 27286 abiturientów. W ciągu czterech lat liczba ta spadła do 14872 osób. Sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo nic nie zapowiada zmiany trendu w ciągu najbliższych lat. Prawda jest taka, że może być znacznie gorzej. Analizy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w 2013 roku na każde 10 tysięcy mieszkańców ubywało 10 Polaków. W większości województw przyrost naturalny był ujemny. Możemy zakładać, że z każdym rokiem chętnych na wyższe studia będzie coraz mniej. „Renesans” studentów na uczelniach wyższych trwał 17 lat (1990-­2007). UWM partycypował w “puli studentów”  jedynie przez ostatni okres wyżu.

reklama

Mniej studentów to mniej pieniędzy i mniej pracy dla wykładowców. W ciągu ostatnich lat zamknięto w Kortowie kilka kierunków ze względu na zbyt małą liczbę chętnych.

W latach 2010-2014 z oferty kształcenia zniknęły takie kierunki:

– inżynieria i systemy gospodarowania rolniczego (kierunek usunięty z oferty kształcenia w roku akademickim 2012/2013)

reklama

– akwakultura i bezpieczeństwo żywności (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)

– fizyka techniczna (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2014/2015)

– filologia specjalność filologia ukraińska  (kierunek usunięty z oferty kształcenia od roku akademickim 2013/2014)

Kłopoty z liczbą kandydatów pojawiają się także na takich kierunkach jak: politologia, teologia, prawo kanoniczne, edukacja techniczno-informatyczna, stosunki międzynarodowe, socjologia, matematyka (dotyczy to jednak w większości studiów niestacjonarnych). Problemy zapełnieniem całych grup zaczęły się dwa lata temu. Ja widać po zamkniętych kierunkach – ofiarami niżu wcale nie są kierunki humanistyczne, a przede wszystkim niszowe techniczno-przyrodnicze.

KM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia