20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Konferencja: działania wojenne na Mazurach w 1914 roku

GiżyckoKonferencja: działania wojenne na Mazurach w 1914 roku

W Giżycku odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona działaniom wojennym na Mazurach w 1914 r.

reklama

Niemcy i Rosja należały do jednych z największych mocarstw wojskowych Europy na początku XX w. Oba te kraje przez wiele lat przygotowywały się do konfrontacji wojennej. W 1914 Rosjanie planowali zajęcie Warmii i Mazur i najkrótszą drogą dotarcie do Berlina.

Stoczone bitwy w 1914 roku na obszarze Warmii i Mazur stały się początkiem końca Cesarstwa Rosyjskiego a w okresie międzywojennym podstawą rewizjonizmu niemieckiego. Chociaż Polski jako niepodległego bytu wśród walczących państw nie było, to udział Polaków w walkach państw zaborczych, często bratobójczych, był ogromny (świadczą o tym nazwiska wyryte na cmentarzach wojennych). I właśnie naszym rodakom poświęcona zostanie w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej konferencja naukowa “Działania wojenne na Mazurach – Wielka Wojna na froncie wschodnim 1914-1915”, która odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia w Giżycku w Hotelu Europa.

reklama

Choć mówi się o jednej bitwie, to jednak składa się ona z wielu niezależnych bojów, które tworzą całość tego konfliktu. W 1914 roku największe zmagania toczyły się w sierpniu w okolicach Biesowa, Dąbrówna, Jedwabna, Nidzicy, Olsztynka, Szczytna czy Wielbarka, które określa się jako Bitwę pod Tannenbergiem.

operacja Boyen_plakat MON

Nie był to jednak koniec krwawych i zażartych walk. Wojna toczyła się dalej, tylko przeniosła się w obszar jezior mazurskich. We wrześniu 1914 r. niemieckie prawe skrzydło 8. Armii, opierając się o twierdzę Boyen jako podstawę wyjściową, uderzyło skutecznie na 1. Armię gen. Rennenkampfa.

reklama

Po zakończeniu działań militarnych określanych jako “Bitwa nad Jeziorami Mazurskimi” 8. Armia niemiecka przystąpiła do budowy silnych umocnień ziemnych wzdłuż rzeki Dejmy, Węgorapy oraz w czworoboku Mikołajki-Giżycko-Kamionka-Ryn. Okazały się one potrzebne, bo już na początku listopada 1914 r. do Prus Wschodnich ponownie się zbliżały wojska rosyjskie.

Bitwa nad Jeziorami Mazurskimi pozostaje w cieniu Bitwy pod Tannenbergiem. Zorganizowana konferencja zdaniem organizatorów ma przybliżyć uwarunkowania polityczne, społeczne i militarne związane z tymi działaniami i ich konsekwencjami, W konferencji wezmą udział naukowcy z wielu ośrodków naukowych m.in. Gdańska, Torunia, Białegostoku czy Olsztyna, nie zabraknie też historyków z Giżycka czy Węgorzewa zafascynowanych dziejami swego regionu. Konferencja mogła dojść do realizacji dzięki wsparciu i zaangażowaniu Powiatu Giżyckiego, Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen.

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane