9 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3,5 tys. hibernujących nietoperzy w kanale burzowym

Olsztyn3,5 tys. hibernujących nietoperzy w kanale burzowym

Ponad 3,5 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie – donosie PAP. –  W ocenie chiropterologów jest to drugie w kraju pod względem liczebności miejsce zimowania nietoperzy.

reklama
Według przyrodników, nietoperze wybrały na zimowisko kanał burzowy w Olsztynie ze względu na panującą tam stałą temperaturę. Fot. wikipedia.org

W starym kanale burzowym o długości 700 metrów hibernuje tej zimy ponad 3,5 tys. nietoperzy. W zdecydowanej większości są to nocki Natterera. Zauważono też nocki rude i gacki brunatne. Inwentaryzację zimowiska prowadzili w ostatnich dniach chiropterolodzy i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zdaniem Leszka Koziroga, koordynatora akcji, nietoperzy jest nieco więcej niż w poprzednim sezonie. Jednak w tym roku sprawdzano dodatkowe odcinki kanału. Akcje liczenia nietoperzy organizowane są w Olsztynie od 2006 roku.

reklama

 – Wyniki świadczą, że liczebność hibernujących nietoperzy jest stabilna. Jest to drugie pod względem liczby osobników zimowisko tych zwierząt w Polsce – ocenił Koziróg. – Najwięcej – ok. 37 tys. nietoperzy – zimuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem.

Według przyrodników, nietoperze wybrały na zimowisko kanał burzowy w Olsztynie ze względu na panującą tam stałą temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Wiszą podczepione do stropu, głowami w dół, zwykle stłoczone w skupiskach po kilkadziesiąt sztuk. Hibernujące osobniki znacznie obniżają temperaturę ciała, co spowalnia ich metabolizm. Korzystają wtedy z podskórnych zapasów tłuszczu, który musi wystarczyć do wiosny.

reklama

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała objęcie olsztyńskiego zimowiska nietoperzy ochroną prawną. Zdaniem rzeczniczki tej instytucji Justyny Kostrzewskiej, nie będzie to jednak rezerwat, ale mniej restrykcyjna forma ochrony przyrody.

Strefowa ochrona nietoperzy w tym miejscu jest potrzebna m.in. ze względu na planowaną budowę przedłużenia ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej. Jakiekolwiek prace w pobliżu kanału będą zależne od oceny oddziaływania na środowisko i muszą być prowadzone tak, by nie zakłócić zimowego snu nietoperzy.

Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowiska nietoperzy. Jedno znajduje się w podziemiach XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku. Dwie kolejne kolonie odkryto w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec”, k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Wszystkie gatunki nietoperzy są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia