fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Duńscy rowerzyści poruszą Olsztyn!

reklama

Stowarzyszenie Aktywności Społecznej ”Młyn” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają do udziału w Grze Miejskiej ”Rower porusza Olsztyn”. Start 1 kwietnia.

Nie ma żadnych wątpliwości, że Dania jest rozpoznawana jako kraj bardzo sprzyjający rowerzystom, a duńska stolica – Kopenhaga jest uznawana za najbardziej rowerowe miasto na świecie. Duńczycy są prawdziwie dumni ze swojego stylu życia, w którym codzienna jazda na rowerze jest czynnością zupełnie normalną i powszechną. Rowerzyści stanowią znaczą część całego ruchu odbywającego się na tamtejszych ulicach, ponieważ właśnie tak przemieszczają się niemal wszyscy, począwszy od dzieci wożonych w przyczepkach i specjalnych wózkach, poprzez młodzież beztrosko przemierzającą drogę do szkoły, dorosłych parających się wszelkimi zawodami i wywodzących się ze wszystkich sfer społecznych, aż po całkiem duże i ciężkie ładunki przewożone rowerami transportowymi.

Takie właśnie obraz Kopenhagi, napędzanej siłą rowerzystów, przekazuje Mikael Colville-Andersen, od wielu lat prowadzący bloga „copenhagenize.eu”, uznawanego za najsłynniejszy blog rowerowy na świecie. Efektem jego obserwacji codziennego życia na ulicach duńskiej stolicy jest wystawa fotograficzna „Monumental Morion – życie na rowerze w stolicy Danii”.

reklama

Wystawa składająca się z 50 zdjęć jeszcze nigdy nie była prezentowana w Polsce, a swoją krajową premierę będzie miała 8 kwietnia 2014 r. o godz. 17 w bibliotece multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć spotkanie z Duńczykami, którzy opowiedzą o kilku aspektach rowerowej kultury swojego kraju. Christian Hagen Thomasen opisze sposoby, których używają kopenhascy politycy do propagowania jazdy rowerem wśród mieszkańców miasta, a Johannes Eske Andersen przedstawi rowerową historię Danii.

Czytaj też:  Badania laboratoryjne to potwierdziły. Wiadomo gdzie jest najwięcej zakażeń koronaworusem

Wszystkich tych, którzy już kilka dni wcześniej chcą zobaczyć wybrane fotografie, a przy okazji wcielić się w rolę mieszkańca przemierzającego ulice swojego miasta na rowerze, zapraszamy do udziału w grze miejskiej ”Rower porusza Olsztyn”.

Zabawa odbędzie się w dniach od 1-5 kwietnia. W wybranych miejscach na terenie miasta będzie umieszczonych osiem zdjęć z wystawy, a zadaniem uczestników będzie ich odnalezienie i wykonanie zadania określonego w karcie startowej. Miejscem odbioru i zdawania kart startowych będzie biblioteka Planeta 11. Każdy uczestnik samodzielnie wybierze dogodną dla siebie porę dnia, samodzielnie ułoży trasę swojego przejazdu, samodzielnie dobierze tempo przejazdu, a w końcowym rozrachunku nie będzie liczył się czas pokonania trasy, a jedynie odwiedzenie jak największej liczby punktów kontrolnych i prawidłowo wykonane zadania.

Wśród wszystkich uczestników zabawy zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe związane z tematyką gry. Losowanie odbędzie się podczas wernisażu wystawy w Planecie 11. Udział w grze jest całkowicie bezpłatny. W grze mogą wziąć udział także piechurzy, biegacze i miłośnicy marszów Nordic Walking. Dokładny regulamin gry ukaże się 30 marca na stronie internetowej Planety 11 oraz na stronie: www.rowerowy.olsztyn.pl

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama