22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Nowy rezerwat przyrody na Warmii i Mazurach

GołdapNowy rezerwat przyrody na Warmii i Mazurach

Torfowisko porośnięte lasem i fragmenty cennych drzewostanów to obszar rezerwatu przyrody „Czarnówko”, który ustanowił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. To już 111 rezerwat na Warmii i Mazurach.

reklama

Nowo powołany rezerwat przyrody położony jest w Nadleśnictwie Gołdap, w granicach Puszczy Rominckiej i obejmuje obszar 32 hektarów. Ponad 2/3 powierzchni rezerwatu stanowi torfowisko. Centralną część zajmuje torfowisko wysokie, zasilane wodami opadowymi. Otoczone jest ono torfowiskiem niskim, zasilanym wodami podziemnymi.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie fragmentu borealnej świerczyny bagiennej, boru sosnowego bagiennego oraz torfowiska wysokiego ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin. Rośnie tam między innymi manna litewska – trawa, której stanowiska stwierdzono w kraju tylko w Puszczy Rominckiej. Na terenie rezerwatu rośnie również pomnikowych rozmiarów świerk o obwodzie pnia 3,80 m.

reklama

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, którym ustanowiono rezerwat, zacznie obowiązywać od 7 kwietnia 2014 r.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane