fbpx
1 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Tajemnice nowego ratusza w Olsztynie [GALERIA]

reklama

Jak wygląda Olsztyn oczami pary podróżników z Gdańska? Zapraszamy do lektury opisującej podróż Jarosława Marciuka i Alicji Marciuk do Olsztyna. 
 
Prosto z Barczewa do Olsztyna, na umówione spotkanie. Marcina poznaliśmy na jednym z naszych szkoleń i zaproponował, że następnym razem pokaże nam niedostępne zakamarki olsztyńskiego magistratu. No to jesteśmy
1
Nowy budynek ratusza powstał w latach 1912-1915. Stary, średniowieczny ratusz był zbyt mały, a przestrzeń na Rynku nie pozwalała na znaczącą rozbudowę. Dziś w jego pomieszczeniach mieści się Biblioteka Wojewódzka. Wycieczkę w budynku nowego magistratu rozpoczynamy w hallu i od razu niespodzianka. Przy schodach współczesne sgraffito z panoramą Olszytyna. Według Marcina pod nim schowano płaskorzeźbę upamiętniającą ofiary I Wojny Światowej.
2
Na potwierdzenie tej informacji odsłonił leżącą wykładzinę. Widzę, że na płycie wyryte są nazwiska pracowników urzędu miejskiego, którzy zginęli w latach 1914 – 1918. Znajdują się tu także polsko brzmiące nazwiska.
3
Kolejne pomieszczenie to dawna sala sesyjna. Twórca tej sali był zafascynowany mitologią. Sufit pokryty kasetonami przedstawiającymi znaki zodiaku, starożytne zwierzęta.
4
Sala Sesyjna jest wykorzystywana na specjalne uroczystości lub wynajmowana czasem na szkolenia.
5
Również w tej sali współczesny fresk powstały z okazji 500-lecia Pokoju Toruńskiego. Rada Miasta wita chlebem Mikołaja Kopernika. Marcin zwraca uwagę na fakt, że tamtych czasach wieża zamku nie była przykryta dachówkami.
6
Kolejne pomieszczenie używane przez olsztyńskich radnych to mała sala posiedzeń. Oryginalne obicia z zielonego materiału. W ratuszu zachowały się także drzwi do sal.
7
Na koniec gospodarz zabiera mnie do największej dzisiejszej atrakcji. Idziemy na wieżę ratusza. Niestety, to miejsce nie jest ogólnie dostępne do zwiedzania ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Na wieżę prowadzą wąskie schody. Może kiedyś uda się wieżę udostępnić turystom, tak jak w Kaliszu. Tak wygląda tarcza ratuszowego zegara od drugiej strony.
8
Tarcze zegara zostały zamontowane na wieży w 1916 roku …
9
… a mechanizm został uruchomiony prawdopodobnie już po I Wojnie Światowej.
10
Wchodzimy na galerię i podziwiamy panoramę Olsztyna. Widok z wieży w kierunku północnym. Pod parkingiem znajduje się dawny bunkier. Po prawej stronie przed wojną w tej części ratusza mieścił się dom nadburmistrza Olsztyna. W oddali widoczny Teatr im. Stefana Jaracza.
11
Widok z wieży w kierunku wschodnim na trzy instancje sądowe: Sąd Pierwszej Instancji, Sąd Drugiej Instancji i Sąd Najwyższy czyli wieża kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
12
Widok w kierunku południowo wschodnim. Na tyłach galerii handlowej powstaje Park Centralny, w którym będzie dokładnie środek Olsztyna.
13
Widok na Stare Miasto. Po prawje stronie widoczna Brama Górna (Wysoka), po lewej wieża Katedry św. Jakuba.
14
Już zachód słońca i niestety panorama miasta w kierunku zachodnim, wyszła jak wyszła. Można dostrzec Zamek Kapituły Warmińskiej, a w oddali Jezioro Ukiel (Krzywe)
15
Wycieczkę kończymy przed wejściem nowego ratusza, nad którym widnieje oryginalny herb Olsztyna z wizerunkiem świętego Jakuba Starszego.
16
Wizyta w Olszynie miała jeszcze jeden cel. To było spotkanie na szczycie (dosłownie) dwóch Igersów – IgersGdansk i IgersOlsztyn. Marcin jest współtwórcą społeczności Instagramowiczów w Olsztynie. Również Miasto Olsztyn posiada oficjalny profil na Instagramie, a oficjalny hashtag miasta to #miastoolsztyn. Piękno Olsztyna możecie teraz również podziwiać na Instagramie.

Artykuł pochodzi ze strony duolook.pl
17

Czytaj też:  Przedszkole na Zatorzu wyremontowane
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama