20 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Stowarzyszenia piszą do prezydenta w sprawie placu Dunikowskiego

OlsztynStowarzyszenia piszą do prezydenta w sprawie placu Dunikowskiego

Sześć stowarzyszeń podpisało się pod listem do prezydenta w sprawie placu Dunikowskiego. Chcą zmian w projekcie placu.

reklama

„Proponujemy zatem, aby na płytach którymi zostanie wyłożony plac Dunikowskiego, zostały wyryte nazwy miejsc narodowej pamięci i represji związanych z funkcjonowaniem sowieckiego aparatu władzy oraz zainstalowanego w Polsce przy pomocy „wyzwoleńczej” Armii Czerwonej komunistycznego reżimu oraz symboliczne cmentarzysko przedstawiające czaszki oraz kości, którego intensywność zwiększałaby się w miarę zbliżana się do pomnika od strony al. J.Piłsudskiego.” – piszą autorzy listy.

I proponują także, aby pojawiały się tablice informacyjne i czytniki, ukazujące prawdziwe oblicze wyzwolenia Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną. Autorzy listu dodają także, że rewitalizacja placu nie może być okazją do gloryfikacji najtragiczniejszego dla ludzkości systemu.

reklama

Pod listem podpisali się przedstawiciele stowarzyszeń: Święta Warmia, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, Federacja Organizacji Kresowych, Pro Patria, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Światowy Związek Żołnierzy AK, koło w Olsztynie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia