fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Stowarzyszenia piszą do prezydenta w sprawie placu Dunikowskiego

reklama

Sześć stowarzyszeń podpisało się pod listem do prezydenta w sprawie placu Dunikowskiego. Chcą zmian w projekcie placu.

„Proponujemy zatem, aby na płytach którymi zostanie wyłożony plac Dunikowskiego, zostały wyryte nazwy miejsc narodowej pamięci i represji związanych z funkcjonowaniem sowieckiego aparatu władzy oraz zainstalowanego w Polsce przy pomocy „wyzwoleńczej” Armii Czerwonej komunistycznego reżimu oraz symboliczne cmentarzysko przedstawiające czaszki oraz kości, którego intensywność zwiększałaby się w miarę zbliżana się do pomnika od strony al. J.Piłsudskiego.” – piszą autorzy listy.

I proponują także, aby pojawiały się tablice informacyjne i czytniki, ukazujące prawdziwe oblicze wyzwolenia Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną. Autorzy listu dodają także, że rewitalizacja placu nie może być okazją do gloryfikacji najtragiczniejszego dla ludzkości systemu.

Czytaj też:  Dwa wypadki koło siebie. Kobiety i dwuletnie dziecko zostały przewiezione do szpitali
reklama

Pod listem podpisali się przedstawiciele stowarzyszeń: Święta Warmia, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, Federacja Organizacji Kresowych, Pro Patria, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Światowy Związek Żołnierzy AK, koło w Olsztynie.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama