5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Na Warmii i Mazurach powstanie szerokopasmowa sieć za 327 milionów złotych

OlsztynNa Warmii i Mazurach powstanie szerokopasmowa sieć za 327 milionów złotych

Województwo warmińsko-mazurskie boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest wykluczenie cyfrowe. Wielu mieszkańców Warmii i Mazur nie posiada stałego dostępu do internetu. Jest to spowodowane tym, że komercyjni operatorzy nie chcą inwestować w rozwój swoich sieci, ze względu na opłacalność.

reklama

W urzędzie wojewódzkim zostały podpisane listy intencyjne w sprawie Planu Cyfrowego i projektu geodezyjno-kartograficznego. To dwie bardzo ważne realizacje, które są ze sobą powiązane.

Województwo warmińsko-mazurskie wraz z pięcioma innymi województwami realizuje projekt w ramach, którego powstanie 2241 km sieci szerokopasmowej. Dzięki temu do 2025 roku internet ma trafić do miejsc, które były dotąd omijane przez komercyjnych operatorów. Projekt realizowany jest w formule „Zaprojektuj-Wybuduj-Operuj”. W spotkaniu w urzędzie wziął udział marszałek Jacek Protas, minister Małgorzata Olszewska, wicemarszałek Jarosław Słoma.

reklama

– Jestem dumna z tego, że mogę być dzisiaj w Olsztynie. Jest to pierwsza w naszym kraju taka inicjatywa i jest to godne naśladowania – powiedziała Małgorzata Olszewska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Sieć ma zostać przekazana do eksploatacji we wrześniu 2015 roku i ma obejmować 90 proc. mieszkańców naszego regionu. Koszt realizacji w naszym województwie ma wynieść 327 milionów złotych.

W ramach Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur zostało zawarte porozumienie samorządów, które zobowiązują się do realizacji trzech elementów: pomocy w utrzymaniu budowanej sieci, zniesienie barier inwestycyjnych dla rozwoju sieci w przyszłości (ostatnia mila) i udział w kolejnych inwestycjach. Plan Cyfrowy ma sprawić, że Warmia i Mazury nie będą już borykały się z problemem wykluczenia cyfrowego mieszkańców.

reklama

W trakcie spotkania podpisano również list intencyjny w związku z projektem geodezyjno-kartograficznym, dzięki któremu w sieci będzie dostępna baza danych geodezyjno-kartograficznych. Co nie byłoby możliwe bez inwestycji w infrastrukturę światłowodową.

KM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czajnik
21 listopada 2014 13:30

No to czekamy 😉

Małpa
21 listopada 2014 13:29

Co to kurwa jest? Dopiero w 2015 roku. Nie za taką Polskę walczyłem!

Polecane
Ogłoszenia