fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Leonardo nie dostał Oscara. Czy dostanie "Złotą Halabardę"?

OlsztynLeonardo nie dostał Oscara. Czy dostanie "Złotą Halabardę"?

“Złota Halabarda” to nagroda za najmniejszą rolę teatralną. diabeł tkwi w szczegółach, więc czasami kamień jest ważniejszy od kwestii głównego bohatera. Gala “Halabardy 2014” odbędzie się 30 marca w Olsztyńskim Teatrze Lalek. 

reklama

Halabardy 2014 to kolejna edycja gali wręczenia ogólnopolskiej nagrody „Złotej Halabardy”. Jest to nagroda przyznawana przez Tajną Kapitułę Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle. Udało nam się skontaktować z kapitułą poprzez jej tajnego rzecznika, który przygotował dla nas odpowiedzi.

Kto wchodzi w skład Tajnej Kapituły Wyzwolenia Artystycznego? Część osób podejrzewa samego Andrzeja Wajdę o członkostwo.

reklama

– Niestety nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Kontaktujemy się z nimi jedynie w awaryjnych sytuacjach przez posłańców , a werdykt otrzymujemy w kopercie z pieczęcią. Żaden z prowadzących HALABARDY nie dostąpił zaszczytu by nawiązać bezpośredni kontakt. Sama myśl o znalezieniu się w bezpośrednim towarzystwie członków kapituły napawa nas lękiem.

Jak bardzo jest to poważny i budzący respekt Organ?

reklama

– Wiemy, że członkowie dysponują ogromną władzą i podejrzewamy ,że mają wpływ nie tylko na kulturę polską i światową lecz również na decyzje podejmowane w sferach politycznych oraz gospodarczych całego globu. Bardzo cenimy ich uczciwość. Kapituła jest niezwykle sprawiedliwa, emanuje niesamowitą charyzmą, a jej oszczędne komunikaty są doskonale przemyślane i trafne. Bardzo dbają by ich cele były egzekwowane z największą starannością. Nie mogę powiedzieć jak jesteśmy karani za zaniedbania, ale zapewniam ,że nie jest to nic przyjemnego. Na przykład ananas… zostawmy ten temat. Lecz jest też coś takiego ,że mimo całej surowości i tajemnicy jaką owiana jest T.K.W.A.O.T.L.i.T.L.W.O. z ogromną przyjemnością pracujemy nad powierzonymi nam zadaniami. Więcej powiedzieć mi nie wolno.

Jakie są kategorie, w których Kapituła przyznaje Halabardy?

– Kategoria jest jedna. TAJNA KAPITUŁA ocenia najmniejsze kreacje artystyczne sezonu. Idea ZŁOTEJ HALABARDY to wyróżnienie epizodów, które często nie występują nawet w obsadzie spektaklu. Rzadko zdarza się by aktor był wymieniony z imienia i nazwiska gdy występuje w małej roli np: kamienia , owcy , wiatraczka , ogona syreny, może także sypać śnieg, uchylać kulisę bądź machać folią. A przecież takie obrazy często bywają kwintesencją całej kilkuminutowej sceny szczególnie w teatrze plastycznym. W myśl zasady, iż to dwór czyni króla nie na odwrót, kapituła dała szansę malutkim kreacjom i ich wykonawcom na zaistnienie w świadomości widza. Nie jest ważne ile trwa rola, ale z jakim zaangażowaniem/oddaniem jest grana.

Kogo w tym roku Kapituła wyróżniła nominacjami?

– Od roku 2012 na Galę nadsyłane są filmiki z całej Polski. Tajna Kapituła Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle informuje, że po pierwszych eliminacjach, do kolejnego etapu tegorocznej edycji konkursu „Halabardy” zakwalifikowały się :

Olsztyński Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek

„Grupa Coincidentia”

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Teatr Groteska z Krakowa

Teatr Miniatura z Gdańska

Teatr Maska z Rzeszowa

Teatr Banialuka z Bielska –Białej

Teatr Pinokio z Łodzi

Teatr Arlekin z Łodzi

Oficjalne nominacje Tajna Kapituła ogłosi 15 marca 2014r.

Biedny Leonardo DiCaprio znowu nie dostał Oscara. Czy ma szansę na honorową Halabardę?

– Niestety Leonardo DiCaprio nie nadesłał nam zakulisowych fragmentów epizodów, które odegrał w zeszłym roku. Drugą rzeczą, która na dzień dzisiejszy stanowi barierę to charakter GALI HALABARDY odnoszący się do kreacji teatralnych , a nie filmowych. Natomiast zawsze może się znaleźć miejsce dla Leonardo DiCaprio w roli gościa honorowego. Na przykład, podczas ostatniej edycji gościem specjalnym był All Pacino, ale niestety nie dojechał. Leo zawsze też może mieć nadzieję na nagrodę specjalną gdyż jest ona przyznawana niezależnie od Złotej Halabardy, za różne dokonania na wielu płaszczyznach.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia