fbpx
17 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Barbara Kudrycka "jedynką" PO w okręgu warmińsko-mazurskim-podlaskim

OlsztynBarbara Kudrycka "jedynką" PO w okręgu warmińsko-mazurskim-podlaskim

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej podjął decyzję, kto poprowadzi partię do Parlamentu Europejskiego. “Jedynką” Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 3 została była minister nauki i szkolnictwa wyższego.

reklama

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego otwierać będzie dziesięcioosobową listę PO w wyborach do Europarlamentu. Była minister odwiedziła kilka dni temu Olsztyn, spotykając się z przyszłymi wyborcami. Podczas wizyty w Olsztyńskiej Szkole Wyższej mówiła o tym, czym chce zajmować się w Brukseli.

Barbara Kudrycka (ur. 1956 w Kolnie), profesor nauk prawnych, w latach 2004–2007 deputowana do Parlamentu Europejskiego, od 2007 do 2013 minister nauki i szkolnictwa wyższego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, posłanka na Sejm VII kadencji.

reklama

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1985 na UW uzyskała stopień doktora nauk prawnych, a w 1995 na tej samej uczelni obroniła habilitację z zakresu prawa administracyjnego i administracji publicznej. W 2003 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Zawodowo związana z Uniwersytetem w Białymstoku, została profesorem tej uczelni. Od 2002 do 2005 kierowała Katedrą Prawa Administracyjnego, a od 2002 do 2006 także Zakładem Nauki Administracji Publicznej. W latach 1998–2007 zajmowała stanowisko rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, 1 września 2007 została prezydentem tej uczelni.

Czy to koniec ery Lidii Staroń? Poważni rywale wchodzą do gry

Od lutego 1978 do grudnia 1981 należała do PZPR. W 1980 zapisała się do NSZZ „Solidarność”. Od 2004 działa w Platformie Obywatelskiej. Od 20 lipca 2004 do 15 listopada 2007 sprawowała mandat posła do Parlamentu Europejskiego, została wybrana z listy PO w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W PE była członkinią m.in. Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz delegacji do spraw stosunków z Białorusią.

reklama

16 listopada 2007 została powołana na urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

W 2011 kandydowała została posłem. W drugim rządzie Donalda Tuska zachowała stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. 27 listopada 2013 odwołana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z tego stanowiska.

22 marca Rada Krajowa PO zatwierdzi listy wyborcze w kolejności numerycznej. Pozostałymi kandydatami PO w okręgu trzecim są: Monika Cwalińska, Bernadeta Hordejuk, Robert Jóźwiak, Cezary Kisiel, Mikołaj Mantur, Anna Naszkiewicz, Paweł Papke, Krzysztof Piłat, Jerzy Wcisła

Michał Wypij ogłosił swój start. Zaskakujący ruch na politycznej scenie Olsztyna?

Wybory odbędą się w Polsce 25 maja.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Przebiegły plan? Marcin Kulasek zdradził jak opozycja może wygrać wybory
Niecodzienna scena na dożynkach. Politycy od lewa do prawa rzucili się na chleb, jak dzieci na cukierki
Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji Marcin Kotowski: Nielegalny plakat wyborczy Janusza Cieszyńskiego już zdjęty?