-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Barbara Kudrycka "jedynką" PO w okręgu warmińsko-mazurskim-podlaskim

WiadomościBarbara Kudrycka "jedynką" PO w okręgu warmińsko-mazurskim-podlaskim

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej podjął decyzję, kto poprowadzi partię do Parlamentu Europejskiego. „Jedynką” Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 3 została była minister nauki i szkolnictwa wyższego.

reklama

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego otwierać będzie dziesięcioosobową listę PO w wyborach do Europarlamentu. Była minister odwiedziła kilka dni temu Olsztyn, spotykając się z przyszłymi wyborcami. Podczas wizyty w Olsztyńskiej Szkole Wyższej mówiła o tym, czym chce zajmować się w Brukseli.

Barbara Kudrycka (ur. 1956 w Kolnie), profesor nauk prawnych, w latach 2004–2007 deputowana do Parlamentu Europejskiego, od 2007 do 2013 minister nauki i szkolnictwa wyższego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, posłanka na Sejm VII kadencji.

reklama

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1985 na UW uzyskała stopień doktora nauk prawnych, a w 1995 na tej samej uczelni obroniła habilitację z zakresu prawa administracyjnego i administracji publicznej. W 2003 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Zawodowo związana z Uniwersytetem w Białymstoku, została profesorem tej uczelni. Od 2002 do 2005 kierowała Katedrą Prawa Administracyjnego, a od 2002 do 2006 także Zakładem Nauki Administracji Publicznej. W latach 1998–2007 zajmowała stanowisko rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, 1 września 2007 została prezydentem tej uczelni.

Marcin Kulasek: Dobra zmiana w niemieckiej polityce [OPINIA]

Od lutego 1978 do grudnia 1981 należała do PZPR. W 1980 zapisała się do NSZZ „Solidarność”. Od 2004 działa w Platformie Obywatelskiej. Od 20 lipca 2004 do 15 listopada 2007 sprawowała mandat posła do Parlamentu Europejskiego, została wybrana z listy PO w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W PE była członkinią m.in. Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz delegacji do spraw stosunków z Białorusią.

reklama

16 listopada 2007 została powołana na urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

W 2011 kandydowała została posłem. W drugim rządzie Donalda Tuska zachowała stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. 27 listopada 2013 odwołana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z tego stanowiska.

22 marca Rada Krajowa PO zatwierdzi listy wyborcze w kolejności numerycznej. Pozostałymi kandydatami PO w okręgu trzecim są: Monika Cwalińska, Bernadeta Hordejuk, Robert Jóźwiak, Cezary Kisiel, Mikołaj Mantur, Anna Naszkiewicz, Paweł Papke, Krzysztof Piłat, Jerzy Wcisła

Olsztyn będzie miał kolejnego wiceprezydenta. To już trzecia w tym roku

Wybory odbędą się w Polsce 25 maja.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Marcin Kulasek: Rok w cieniu wojny i zbrojeń [OPINIA]