fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Afrykański pomór świń coraz bliżej naszego województwa?

OlsztynAfrykański pomór świń coraz bliżej naszego województwa?

Czy mieszkańcy Warmii i Mazur mają się czego obawiać? Jak donosi portal bezpieczny.olsztyn.eu Główny Lekarz Weterynarii ostrzega: ASF stanowi realne zagrożenie! To problem dla rolników, konsumentów i w ogóle dla całej gospodarki.

reklama

Problem jest poważny, bo Warmia i Mazury sąsiadują z województwami, w których wyznaczono tzw. strefy buforowe. Obecnie obszar ten obejmuje kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Na tych terenach zakazano m.in.:  organizowania targów z udziałem świń i uboju na własny użytek. Ponadto posiadana trzoda chlewna musi być przetrzymywana w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowo hodowca  powinien wyłożyć w chlewniach maty dezynfekcyjne. W strefach buforowych trzeba mieć zgodę weterynarza na transport świń, a każdą padłą sztukę należy zgłaszać.

Afrykański pomór świń to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia, najczęściej poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. Ale również poprzez osoby odwiedzające zagrożone gospodarstwo, skażoną wodę czy pasze. ASF nie jest niebezpieczna dla ludzi.

reklama

 W tej chwili liczne ogniska choroby występują na terenie Rosji, wcześniej wirusa wykryto na Białorusi. Dlatego Główny Lekarz Weterynarii przypomina o: „Surowych procedurach dotyczących wprowadzenia niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego do UE” oraz ostrzega, że: „Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń”.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji