fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Przeczytaj na co pójdzie 1,7 mld euro z kasy unijnej w naszym regionie

reklama

Budowa obwodnicy Olsztyna i dokończenie modernizacji drogi nr 7 to główne inwestycje, które będą realizowane z funduszy unijnych w latach 2014-20 w regionie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będziemy mieli do wydania 1,7 mld euro.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyjął drugi projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. I zaproponował podział pieniędzy, które mają wspierać poszczególne sektory gospodarki regionu – informuje Polska Agencja Prasowa.

Na działania innowacyjne w firmach, czy wprowadzanie nowoczesnych technologii przeznaczonych będzie 325 mln euro. 84 mln przeznaczonych zostanie na poprawę dostępności i jakości edukacji oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych w gospodarce i usługach publicznych – 86 mln euro.

reklama

Regionalny rynek pracy otrzyma wsparcie w wysokości 220 mln euro, a na poprawę infrastruktury transportowej przeznaczonych zostanie 250 mln euro.

Wśród najważniejszych inwestycji, które mają być finansowane z krajowych programów z wykorzystaniem środków unijnych, znajdują się inwestycje drogowe, np. budowa obwodnicy Olsztyna, która pochłonie 1,4 mld zł oraz modernizacja dwóch odcinków „siódemki”: Miłomłyn – Olsztynek, Nidzica – Napierki oraz odcinek drogi krajowej nr 51 Olsztynek – Olsztyn.

Czytaj też:  Marszałek z wójtem wyremontują drogę wojewódzką 538

Warmia i Mazury mają także skorzystać z programu Rozwój Polski Wschodniej, obejmującego pięć najbiedniejszych województw tzw. ściany wschodniej. W puli będzie ponad 2,1 mld euro.

Samorząd województwa przygotowując plan wydatków Regionalnego Programu Operacyjnego opierał się na strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Warmii i Mazur do 2025 roku. Strategia wyznacza kierunki rozwoju regionu i uzasadnia wspieranie konkretnych branż. Są to tak zwane inteligentne specjalizacje. Województwa warmińsko-mazurskie postawiło na branże: turystyczną, meblarską i drzewną, a także produkcję zdrowej żywności.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama