21 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Cała Warmia kocha śpiewać polskie piosenki

OlsztynCała Warmia kocha śpiewać polskie piosenki

Jest tyle pięknych polskich piosenek, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku – z takiego założenia wyszła Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” z Dobrego Miasta i zorganizowała konkurs wokalny dla dzieci pod hasłem „Kocham polskie piosenki”. Wielki finał już 25 marca w Dobrym Mieście.

reklama

Tego nikt się nie spodziewał! W eliminacjach gminnych do konkursu „Kocham polskie piosenki” organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek” z Dobrego Miasta wzięło udział 300 młodych wokalistów i wokalistek z 11 warmińskich gmin (w tym z trzech gmin powiatu olsztyńskiego – Dywit, Jezioran i Dobrego Miasta). Najmłodsi mają zaledwie po trzy, cztery lata i chodzą do przedszkola, a najstarsi 12 lat i uczą się w szóstej klasie szkoły podstawowej.

– Nie przypuszczaliśmy, że aż tak wiele dzieciaków będzie chciało się zmierzyć z piękną twórczością polskich wykonawców – Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek” nie kryje zaskoczenia. – To tylko potwierdza, że organizacja konkursu była strzałem w dziesiątkę.

reklama

Konkurs „Kocham polskie piosenki” to nowa inicjatywa LGD i ewenement na skalę regionu.

– Z naszych informacji wynika, że nie ma takiego drugiego konkursu na Warmii i Mazurach – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko, animatorka kultury i pomysłodawca wydarzenia. – Jest tyle cudnych i wartościowych polskich piosenek Niemena, Grechuty, czy Maryli Rodowicz, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku. Śpiewnie i puszczanie obcojęzycznych piosenek zostawmy stacjom radiowym, które i tak grają muzyczną papkę na okrągło.

reklama

Konkurs oprócz popularyzacji polskich piosenek ma także inne cele: promowanie młodych talentów (a po eliminacjach gminnych słychać, że na Warmii ich nie brakuje) oraz rozwijanie aktywności mieszkańców obszaru LGD poprzez promocję i organizację lokalnej twórczości.

– Ta „prowokacja artystyczna” zatoczyła szersze kręgi – uważa Stefan Brzozowski, lider kultowego zespołu „Czerwony Tulipan”, który będzie przewodniczył jury w czasie finału konkursu 25 marca w Dobrym Mieście. – Przecież przy młodych wykonawcach stoją nauczyciele i opiekunowie, którzy wybierają im piosenki i repertuar. Ktoś pewnie będzie musiał im uszyć strój i nie zapominajmy o rodzicach, dla których to będzie wielkie wydarzenie. Gdy zliczymy wszystkich to będziemy mieli całkiem sporą armię miłośników polskich piosenek. Lepiej być nie może.

Elżbieta Bilińska-Wołodźko podkreśla też wielką rolę koordynatorów gminnych konkursu, którzy przeprowadzili eliminacje gminne.

– To wspaniali ludzie, którzy wykonali ogromną pracę w swoich gminach i należą im się słowa podziękowania – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko.

Wielki finał, na którym zaśpiewają laureaci eliminacji gminnych w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III i IV-VI), odbędzie się 25 marca w Hotelu Kopczyński w Dobrym Mieście. Oprócz Stefana Brzozowskiego młodych wokalistów oceniać będą też jego koleżanki z zespołu „Czerwony Tulipan” – Krystyna Świątecka i Ewa Cichocka. Czwartym jurorem będzie Andrzej Fabisiak, do niedawna wicedyrektor Teatru Jaracza w Olsztynie. Jury będzie brać pod uwagę m.in. dobór repertuaru odpowiedni do wieku i możliwości wokalnych dziecka, muzykalność oraz interpretację treści piosenki. Najlepsi z najlepszych w nagrodę pojadą i będą reprezentować Warmię na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie”, który odbędzie się w czerwcu w Opolu.

– Pokryjemy koszty udziału wraz z opiekunem, w tym dojazd, zakwaterowanie i wpisowe, a także sfinansujemy warsztaty wokalne przygotowujące do konkursu – zapowiada Małgorzata Ofierska.

Na nagrody w postaci sprzętu muzycznego mogą liczyć zdobywcy drugich i trzecich miejsc.

– Poza tym będziemy chcieli wykorzystywać najzdolniejsze dzieci na imprezach organizowanych przez LGD oraz gminy członkowskie – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko. – Planujemy też w przyszłym roku włączyć do śpiewania polskich piosenek pozostałe LGD z regionu Warmii i Mazur. Liczymy, że moda na śpiewanie polskich piosenek od najmłodszych lat rozleje się po całym regionie, a może i po całej Polsce?

Powiat Olsztyński i Powiat Bartoszycki wspierają finansowo ciekawe wydarzenie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia