5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Cała Warmia kocha śpiewać polskie piosenki

OlsztynCała Warmia kocha śpiewać polskie piosenki

Jest tyle pięknych polskich piosenek, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku – z takiego założenia wyszła Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” z Dobrego Miasta i zorganizowała konkurs wokalny dla dzieci pod hasłem „Kocham polskie piosenki”. Wielki finał już 25 marca w Dobrym Mieście.

reklama

Tego nikt się nie spodziewał! W eliminacjach gminnych do konkursu „Kocham polskie piosenki” organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek” z Dobrego Miasta wzięło udział 300 młodych wokalistów i wokalistek z 11 warmińskich gmin (w tym z trzech gmin powiatu olsztyńskiego – Dywit, Jezioran i Dobrego Miasta). Najmłodsi mają zaledwie po trzy, cztery lata i chodzą do przedszkola, a najstarsi 12 lat i uczą się w szóstej klasie szkoły podstawowej.

– Nie przypuszczaliśmy, że aż tak wiele dzieciaków będzie chciało się zmierzyć z piękną twórczością polskich wykonawców – Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek” nie kryje zaskoczenia. – To tylko potwierdza, że organizacja konkursu była strzałem w dziesiątkę.

reklama

Konkurs „Kocham polskie piosenki” to nowa inicjatywa LGD i ewenement na skalę regionu.

– Z naszych informacji wynika, że nie ma takiego drugiego konkursu na Warmii i Mazurach – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko, animatorka kultury i pomysłodawca wydarzenia. – Jest tyle cudnych i wartościowych polskich piosenek Niemena, Grechuty, czy Maryli Rodowicz, że nie trzeba wcale śpiewać po angielsku. Śpiewnie i puszczanie obcojęzycznych piosenek zostawmy stacjom radiowym, które i tak grają muzyczną papkę na okrągło.

Konkurs oprócz popularyzacji polskich piosenek ma także inne cele: promowanie młodych talentów (a po eliminacjach gminnych słychać, że na Warmii ich nie brakuje) oraz rozwijanie aktywności mieszkańców obszaru LGD poprzez promocję i organizację lokalnej twórczości.

reklama

– Ta „prowokacja artystyczna” zatoczyła szersze kręgi – uważa Stefan Brzozowski, lider kultowego zespołu „Czerwony Tulipan”, który będzie przewodniczył jury w czasie finału konkursu 25 marca w Dobrym Mieście. – Przecież przy młodych wykonawcach stoją nauczyciele i opiekunowie, którzy wybierają im piosenki i repertuar. Ktoś pewnie będzie musiał im uszyć strój i nie zapominajmy o rodzicach, dla których to będzie wielkie wydarzenie. Gdy zliczymy wszystkich to będziemy mieli całkiem sporą armię miłośników polskich piosenek. Lepiej być nie może.

Elżbieta Bilińska-Wołodźko podkreśla też wielką rolę koordynatorów gminnych konkursu, którzy przeprowadzili eliminacje gminne.

– To wspaniali ludzie, którzy wykonali ogromną pracę w swoich gminach i należą im się słowa podziękowania – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko.

Wielki finał, na którym zaśpiewają laureaci eliminacji gminnych w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III i IV-VI), odbędzie się 25 marca w Hotelu Kopczyński w Dobrym Mieście. Oprócz Stefana Brzozowskiego młodych wokalistów oceniać będą też jego koleżanki z zespołu „Czerwony Tulipan” – Krystyna Świątecka i Ewa Cichocka. Czwartym jurorem będzie Andrzej Fabisiak, do niedawna wicedyrektor Teatru Jaracza w Olsztynie. Jury będzie brać pod uwagę m.in. dobór repertuaru odpowiedni do wieku i możliwości wokalnych dziecka, muzykalność oraz interpretację treści piosenki. Najlepsi z najlepszych w nagrodę pojadą i będą reprezentować Warmię na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie”, który odbędzie się w czerwcu w Opolu.

– Pokryjemy koszty udziału wraz z opiekunem, w tym dojazd, zakwaterowanie i wpisowe, a także sfinansujemy warsztaty wokalne przygotowujące do konkursu – zapowiada Małgorzata Ofierska.

Na nagrody w postaci sprzętu muzycznego mogą liczyć zdobywcy drugich i trzecich miejsc.

– Poza tym będziemy chcieli wykorzystywać najzdolniejsze dzieci na imprezach organizowanych przez LGD oraz gminy członkowskie – mówi Elżbieta Bilińska-Wołodźko. – Planujemy też w przyszłym roku włączyć do śpiewania polskich piosenek pozostałe LGD z regionu Warmii i Mazur. Liczymy, że moda na śpiewanie polskich piosenek od najmłodszych lat rozleje się po całym regionie, a może i po całej Polsce?

Powiat Olsztyński i Powiat Bartoszycki wspierają finansowo ciekawe wydarzenie.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia