20 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OlsztynOlsztyńskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotę (1 marca) obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Olsztynie organizowane są obchody upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej i powojennym wpływom ZSRR w naszym kraju.

reklama

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i inny sposób, przedstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

reklama

Program Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie:

1 marca 2014 r.

reklama

godz. 11 Uroczystości przed siedzibą Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków 44, gdzie w latach 1945-56 mieścił się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

godz. 18 Olsztyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Trasa marszu: Ratusz-Aleja Piłsudskiego – Plac Solidarności pod pomnik Wolności Ojczyzny.

Program Obywatelskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5 marca 2014 r.

godz. 11 Konferencja tematyczna, Urząd Wojewódzki w Olsztynie, s. 52

godz. 12 Apel Pamięci pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, Plac Solidarności

godz. 13 Koncert Andrzeja Kołakowskiego, Urząd Wojewódzki w Olsztynie, s. 52

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia