4.1 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Nowy kierunek na UWM w przygotowaniu

OlsztynNowy kierunek na UWM w przygotowaniu

Od roku 2015/2016 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uruchamia nowy kierunek kształcenia broker innowacji.

O nowym kierunku opowiadają dr hab. inż. Iwona Konopka, prof. UWM, prodziekan ds. kształcenia oraz dr inż. Katarzyna Staniewska z katedry towaroznawstwa i badań żywności z zespołu opracowującego założenia programowe nowego kierunku.

– To będą siedmiosemestralne studia pierwszego stopnia, o profilu praktycznym – mówi prodziekan Iwona Konopka.

Według założeń programowych absolwent zdobędzie interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności z zakresu technologii i technik produkcji artykułów rolno-spożywczych, prawa, ekonomii oraz zarządzania. Pomoże przedsiębiorcom we wdrażaniu nowych technologii, a nowe rozwiązania wprowadzi na rynek.

– Bardzo ważna jest aktualność wiedzy, jaką nabędą studenci, szczególnie ze względu na postęp technologiczny, z jakim mamy do czynienia w przemyśle – dodaje dr inż. Katarzyna Staniewska.

Przyszli brokerzy innowacji samodzielne lub pracując w zespole powinni poradzić sobie z transferem innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie żywności. Znajdą zatrudnienie m.in. w zakładach przemysłowych, centrach transferu innowacyjności, jednostkach kontroli i certyfikacji produktów, firmach wdrażających nowe technologie do przemysłu – np. produkujących opakowania środków spożywczych, lub założą własne firmy.

– To będą inżynierowie z wiedzą menedżerską. Z pracą nie powinni mieć problemów – podkreślają prodziekan Iwona Konopka i dr inż. Katarzyna Staniewska.

Naukowcy, którzy opracowywali program, postawili na elitarność kierunku. Maksymalnie mają powstać dwie grupy studenckie na roku. W programie studiów figuruje blok tematyczny poświęcony innowacyjnym technologiom w poszczególnych branżach – np. mleczarskiej, mięsnej, przetwórstwa surowców roślinnych, fermentacyjnej itp. Studenci poznają również trendy w produkcji żywności funkcjonalnej oraz regionalnej i tradycyjnej.

– Przygotowaliśmy również bloki tematyczne poświęcone komunikacji w biznesie, zagadnieniom prawnym i ekonomicznym. Kształcenie na tym kierunku zakłada udział praktyków w zajęciach, wyjazdy do najlepszych i najnowocześniejszych zakładów przetwórczych oraz wykorzystanie praktycznego doświadczenia kadry, która będzie kształcić młodych brokerów innowacji. Nowością jest wydłużony czas praktyk studenckich – w toku studiów będzie to praktycznie cały semestr (12 tygodni), a nie jak w przypadku innych kierunków – miesiąc – informuje dr Katarzyna Staniewska.

Prace nad opracowaniem programu kształcenia trwały około sześć miesięcy, a zapoczątkowało je spotkanie prodziekanów wydziałów: Nauki o Żywności, Nauk Ekonomicznych oraz Prawa i Administracji. Z tych właśnie jednostek dobierano kadrę odpowiedzialną za prowadzenie zajęć na kierunku.

– To będzie kierunek interdyscyplinarny. Pierwszy taki w Polsce. Złożyliśmy już wniosek informacyjny do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i czekamy na odpowiedź, mamy nadzieję, że pomyślną – mówi prodziekan Iwona Konopka.

rak

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane