3 C
Olsztyn
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
reklama

Leśnicy liczyli zwierzęta metodą tzw. pędzeń próbnych [GALERIA]

GalerieLeśnicy liczyli zwierzęta metodą tzw. pędzeń próbnych

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn policzyli, ile zwierząt mają w lesie. Inwentaryzacja zwierzyny metodą tzw. pędzeń próbnych objęła także inne nadleśnictwa położone w Lasach Napiwodzko-Ramuckich.

reklama

– Inwentaryzacja zwierzyny metodą pędzeń próbnych to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wymaga zaangażowania kilkudziesięciu osób. Część z nich ma za zadanie przespacerować się przez las, a tym samym zmusić zwierzynę do przemieszczenia się w kierunku pozostałych uczestników inwentaryzacji.  Miejsca przez które musi przejść zwierzyna są obstawione przez ustawionych co kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Każdy z nich wyposażony jest w długopis i specjalną kartę, w której zapisuje, ile zwierząt i jakich gatunków widział – mówi Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie

Inwentaryzacja metodą pędzeń próbnych zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej 10 procentom całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz tego, ile zwierząt żyje na danym terenie. Wyniki inwentaryzacji zwierzyny we wszystkich nadleśnictwach Lasów Napiwodzko-Ramuckich trafią następnie do naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie zostaną zbiorczo opracowane. Ale i bez szczegółowych danych uczestnicy inwentaryzacji (wśród nich oprócz leśników byli przedstawiciele organizacji ekologicznych), która odbyła się 21 lutego na terenie Nadleśnictwa Olsztyn mieli się okazję przekonać, że zwierzyny w podolsztyńskich lasach nie brakuje.

reklama
Leśnicy liczyli zwierzęta metodą tzw. pędzeń próbnych [GALERIA] Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia