fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 4 grudnia, 2021
reklama

Porozumienie kilku gmin: oznakowanie 80-kilometrowego szlaku "Warmińska Niteczka" [GALERIA]

reklama

Dzięki porozumieniu wójtów, burmistrzów ościennych gmin oraz prezydenta Olsztyna powstanie szlak pieszo-rowerowy „Warmińska Niteczka”.

Dokumenty w tej sprawie podpisali przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólne Wójtowo”, gminy Barczewo, Dywity, Olsztyn oraz Purda.

Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” w czerwcu 2013 roku rozpoczęło wspólnie z samorządem Barczewa przymiarki do utworzenia na terenie tej gminy szlaku pieszo-rowerowego. Potrzeba utworzenia właśnie takiej infrastruktury rekreacyjnej wyszła od samych mieszkańców Wójtowa. Pierwotnie szlak miał przebiegać w 90% przez teren gminy Barczewo zahaczając o gminę Dywity i gminę Purda.

reklama

– Dzięki wsparciu ze strony wójta Jacka Szydło i wójta Jerzego Laskowskiego nasz skromny pomysł został spięty w dużą pętlę – mówi Beata Jakubiak, prezes Stowarzyszenia „Wspólne Wójtowo”.

Jerzy Laskowski: – Chciałbym podkreślić to, że inicjatywa oddolna potrafiła zaangażować wspólnie różne samorządy, a gminy skupione wokół Olsztyna mogą dać coś miastu. Tak samo Olsztyn może dać coś gminom.

Czytaj też:  Powstanie apartamentowiec wśród zabytkowych kamienic w centrum Olsztyna?

Niemal 80-kilometrowa trasa biegnie przez miejscowości: Skajboty, Bogdany, Kaplityny, Wójtowo, Nikielkowo, Zalbki, później przez wybudowane i malownicze ścieżki Lasu Miejskiego w Olsztynie i przygotowane ścieżki rowerowe Olsztyna, Stary Olsztyn, Linowo, Trękus, Kaborno, Wyrandy, Pajtuny, Patryki i łączy się w pętlę ponownie w Skajbotach. Organizatorzy przedsięwzięcia czekają na dobrą pogodę, aby rozpocząć oznakowanie szlaku. Niewykluczone, że na trasie pojawią się śmietniki, miejsca postojowe, gdzie będzie można odpocząć. W niektórych miejscowościach będzie można zboczyć z trasy, objechać wskazane przez gminy ciekawe miejsca i wrócić na szlak.

Prace nad oznakowaniem szlaku ruszą w tym roku, wiosną. Jednak najprawdopodobniej będziemy mogli się nim poruszać dopiero w przyszłym sezonie.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama