-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Czesi zaprojektują i wybudują elektrownię słoneczną w Gryźlinach

OlsztynCzesi zaprojektują i wybudują elektrownię słoneczną w Gryźlinach

Mają 20 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej, wybudowali duże elektrownie słoneczne m.in. w Czechach, Bułgarii i Rumunii, a teraz zaprojektują i wybudują za blisko sześć mln zł farmę fotowoltaiczną na lądowisku w Gryźlinach – mowa o czeskiej firmie Solartec, która wygrała przetarg na wykonanie inwestycji.

reklama

 O zlecenie na zaprojektowanie i budowę elektrowni słonecznej o mocy 1 MW na lądowisku w Gryźlinach starało się pięć firm i konsorcjów, które za wykonanie zadania zaoferowały od 5,6 mln do 7,8 mln zł.

– Cztery oferty zostały odrzucone ze względu na ich wady – mówi Krystyna Mathoes, dyrektor wydziału inwestycji i rozwoju w olsztyńskim starostwie, która jest jednocześnie prezesem powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny. – Przetarg wygrała ostatecznie czeska firma Solartec z Roznova pod Radhostem. To doświadczone i rozbudowane przedsiębiorstwo zaawansowane pod względem technicznym, technologicznym i naukowym.

reklama

Czesi wykonają projekt elektrowni, a potem ją wybudują za kwotę ponad 5,9 mln zł. Firma Solartec funkcjonuje w branży fotowoltaicznej od 20 lat, a od 15 lat zajmuje się projektowaniem i budową farm fotowoltaicznych. W swojej strukturze maja m.in. dział badań i rozwoju, niezależne laboratoria do badania paneli, dodatkowo sami produkują nietypowe panele fotowoltaiczne.

– Cieszymy się, że pierwszą elektrownię słoneczną w regionie wybuduje tak doświadczona firma, która ma na swoim koncie podobne inwestycje w Czechach, Bułgarii i Rumunii – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

reklama

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocznie projektowanie elektrowni, a potem zacznie jej budowę. Ekologiczna inwestycja będzie gotowa do końca 2014 roku. Instalacja będzie  systemem o mocy 1 MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Jak zostało oszacowane instalacja pozwoli na uzyskanie rocznie minimum 900 MWh czystej energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami inwestycja fotowoltaiczna nie będzie przynosiła strat, a wypracowany zysk w pierwszej kolejności będzie przeznaczony na rozwój lądowiska w Gryźlinach. Tak zostało zapisane w statucie spółki Fotowoltaika Gryźliny. Spółka pozyskała środki zewnętrzne na realizację elektrowni. Dofinansowanie z Unii Europejskiej i środków krajowych wyniesie około 3,2 mln zł. Pozostałe środki na inwestycję będą pochodzić m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia