12 C
Olsztyn
poniedziałek, 6 maja, 2024
reklama

Prezydent podpisał porozumienie dotyczące budowy elektrociepłowni

OlsztynPrezydent podpisał porozumienie dotyczące budowy elektrociepłowni
Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. podpisały porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Projekt polega na wybudowaniu nowej elektrociepłowni.
Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na około 600 mln zł.

Porozumienie zakłada też gruntowną modernizację funkcjonującej ciepłowni miejskiej w Kortowie w celu dostosowania jej do nowych standardów środowiskowych. To pierwszy projekt PIR realizowany z jednostką samorządu terytorialnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Kluczowe znaczenie w realizacji inwestycji będzie miał udział partnera prywatnego, który zostanie wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego prowadzonego przez MPEC. W tym projekcie PIR występuje w roli pasywnego inwestora finansowego, który nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem, zapewniając kapitał brakujący do zrealizowania inwestycji. Budowa nowego zakładu wykluczy ryzyko pozbawienia mieszkańców Olsztyna z dostaw energii cieplnej po 2017 roku, kiedy z zasilania sieci miejskiej zrezygnuje zewnętrzny dostawca ciepła – Michelin Polska SA.

reklama

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na około 600 mln zł. Do produkcji energii nowy zakład wykorzystywał będzie między innymi paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki temu inwestycja zamknie proces zagospodarowywania odpadów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

– To znakomita wiadomość dla mieszkańców naszego miasta i województwa. Podpisane porozumienie otwiera drogę do realizacji przedsięwzięcia, które zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna w perspektywie kolejnych 30 lat – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Dzięki tej inwestycji osiągniemy także europejskie standardy w kwestii zagospodarowania odpadów i przyczynimy się do znacznej poprawy stanu środowiska. Zastosowany model partnerstwa publiczno-prywatnego oraz udział PIR w tym przedsięwzięciu czyni możliwym realizację strategicznego zadania gminy w sytuacji powszechnego w kraju deficytu środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych przez samorządy.

reklama

– Niezwykle cieszy mnie tempo prac i jakość projektów, które realizujemy. Zaangażowanie PIR w Olsztynie to kolejny przykład inwestycji przemyślanej pod kątem biznesowym i prorozwojowym, aktywizującej kapitał prywatny. Powstanie nie tylko nowoczesna infrastruktura oparta o preferowaną w ramach polityki UE kogenerację, ale też zakład umożliwiający spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z partnerem prywatnym i MPEC zrealizujemy projekt, który przyczyni się do spopularyzowania formuły PPP w Polsce – mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Prezes MPEC, Konrad Nowak: – Realizowany przez nas projekt wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski. Nasze zamierzenie, biorąc pod uwagę model realizacji, ma z pewnością charakter pionierski. W obszarze całej energetyki cieplnej prawdziwym wyzwaniem jest finansowa wykonalność koniecznego odtworzenia aktywów w nowych standardach środowiskowych. Już dzisiaj tworzymy swoiste know-how dla wielu samorządów w kraju.

Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. MPEC wniesie do niej wkład w postaci istniejącej już Ciepłowni Kortowo oraz grunt przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, na którym powstanie nowa elektrociepłownia. W zamian za wniesione składniki majątkowe MPEC obejmie udziały w spółce. Partner prywatny obejmie udziały w spółce w zamian za wniesione środki pieniężne, przeznaczone na sfinansowanie inwestycji. Pozostałe środki finansowe uzupełnione zostaną z wkładu PIR oraz z kredytów bankowych lub innych instrumentów finansowych. Postępowanie, które ma wyłonić partnera prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm.

reklama

Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Spółka PIR S.A. została zarejestrowana 19 czerwca 2013 roku. PIR S.A. pełni rolę inwestora kapitałowego i dostawcy finansowania typu mezzanine w projektach infrastrukturalnych. PIR S.A. koncentruje się na priorytetach rozwojowych Polski, zawartych w oficjalnych dokumentach, opisujących strategie gospodarcze i rozwojowe przyjmowanych przez Radę Ministrów. Inwestycje prowadzone przez PIR S.A. są zgodne z zasadami określonymi w „Polityce Inwestycyjnej” spółki. Ocena analizowanych projektów ma charakter komercyjny i przebiega w ramach wieloetapowego procesu. Działalność PIR S.A. jest komplementarna w stosunku do oferty komercyjnego sektora finansowego. W ramach Programu Inwestycje Polskie mogą być finansowane jedynie projekty rentowne dla PIR S.A. PIR S.A. działa na zasadach rynkowych, jako uczestnik uzupełniający ofertę dłużną dostępną na rynku. W swojej działalności PIR S.A. promuje najlepsze praktyki biznesowe i stanowi centrum kompetencji w zakresie infrastrukturalnych inwestycji kapitałowych oraz finansowania projektowego. PIR S.A. promuje również najwyższe standardy etyczne właściwe dla działalności inwestycyjnej.

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia