14 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Wojewódzki konserwator zabytków przejmuje obowiązki miejskiego

OlsztynWojewódzki konserwator zabytków przejmuje obowiązki miejskiego

Miejski konserwator zabytków w Olsztynie nie będzie już wydawał decyzji w sprawie zabytkowych budynków w mieście. Sprawy te przejmie wojewódzki konserwator zabytków.

reklama
Teraz decyzje dotyczące remontów kamienic będzie podejmował wojewódzki konserwator zabytków.
Od kilkunastu lat wszelkie sprawy związane z zabytkami, których właścicielem nie była gmina Olsztyn, rozwiązywał miejski konserwator zabytków. Były to kwestie m.in. związane z docieplaniem zabytkowych kamienic, prowadzeniem w nich remontów klatek schodowych czy dachów. Miejski konserwator uzgadniał też z właścicielami lokali w zabytkowych budynkach kwestie dotyczące remontów pojedynczych mieszkań (np. wymiany okien czy drzwi).
W świetle przepisów te decyzje należą do wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale na mocy porozumienia między wojewodą a prezydentem Olsztyna decyzje związane z olsztyńskimi zabytkami należały do miejskiego konserwatora. Jednak wojewoda warmińsko-mazurski i prezydent Olsztyna zdecydowali, że nie będą kontynuować tego porozumienia i wszelkie decyzje dotyczące olsztyńskich zabytków będzie podejmował konserwator wojewódzki.

Z wykazu kompetencji miejskiego konserwatora zabytków w Olsztynie wynika, że do jego zdań należało będzie teraz m.in. tworzenie w Olsztynie parków kulturowych, nadzorowanie prac konserwatorskich, ustanawianie społecznych opiekunów zabytków, prowadzenie ewidencji pomników, tworzenie lokalnych programów rewitalizacyjnych, czy monitorowanie samowoli w zabytkach.
W rejestrze zabytków figuruje 400 budynków w Olsztynie, do ewidencji zabytków wpisanych jest 1,5 tys. obiektów. Konserwator wojewódzki zabytków zapowiedział “zweryfikowanie tej listy”, gdyż jego zdaniem jest ona zbyt obszerna.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane