fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Wojewódzki konserwator zabytków przejmuje obowiązki miejskiego

reklama

Miejski konserwator zabytków w Olsztynie nie będzie już wydawał decyzji w sprawie zabytkowych budynków w mieście. Sprawy te przejmie wojewódzki konserwator zabytków.

kamienica - ok
Teraz decyzje dotyczące remontów kamienic będzie podejmował wojewódzki konserwator zabytków.
Od kilkunastu lat wszelkie sprawy związane z zabytkami, których właścicielem nie była gmina Olsztyn, rozwiązywał miejski konserwator zabytków. Były to kwestie m.in. związane z docieplaniem zabytkowych kamienic, prowadzeniem w nich remontów klatek schodowych czy dachów. Miejski konserwator uzgadniał też z właścicielami lokali w zabytkowych budynkach kwestie dotyczące remontów pojedynczych mieszkań (np. wymiany okien czy drzwi).
W świetle przepisów te decyzje należą do wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale na mocy porozumienia między wojewodą a prezydentem Olsztyna decyzje związane z olsztyńskimi zabytkami należały do miejskiego konserwatora. Jednak wojewoda warmińsko-mazurski i prezydent Olsztyna zdecydowali, że nie będą kontynuować tego porozumienia i wszelkie decyzje dotyczące olsztyńskich zabytków będzie podejmował konserwator wojewódzki.

Z wykazu kompetencji miejskiego konserwatora zabytków w Olsztynie wynika, że do jego zdań należało będzie teraz m.in. tworzenie w Olsztynie parków kulturowych, nadzorowanie prac konserwatorskich, ustanawianie społecznych opiekunów zabytków, prowadzenie ewidencji pomników, tworzenie lokalnych programów rewitalizacyjnych, czy monitorowanie samowoli w zabytkach.
W rejestrze zabytków figuruje 400 budynków w Olsztynie, do ewidencji zabytków wpisanych jest 1,5 tys. obiektów. Konserwator wojewódzki zabytków zapowiedział „zweryfikowanie tej listy”, gdyż jego zdaniem jest ona zbyt obszerna.

Czytaj też:  Cios dla narkotykowego podziemia w Olsztynie? Duża akcja policji

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama