25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Kierowcy kontra zima. Nie popełniaj tych błędów!

WiadomościKierowcy kontra zima. Nie popełniaj tych błędów!

Zima nie dość, że nie należy do ulubionych pór roku, to na dodatek jest w naszym regionie często surowsza niż w pozostałych częściach kraju. Zamarznięte szyby, warstwa śniegu na samochodzie, rozładowany akumulator, plucha, szklanka na jezdni, zamarznięty zamek – to niektóre z wątpliwych atrakcji „umilających” życie każdego kierowcy.

reklama
Kierowcy nie znoszą zimy.

Częstym błędem kierowców jest zmiana opon letnich na zimowe w ostatnim momencie. Dopiero, gdy spadnie śnieg, a asfalt zostanie skuty lodem, zapominalscy-niedbalscy budzą się, że wypadałoby wymienić opony. To samo tyczy się płynu chłodniczego, o który trzeba dbać, by nie zamarzł. W przeciwnym wypadku może uszkodzić auto. Ponadto, oprócz wymiany na „zimówki” można zadbać o łańcuchy, które zwiększają przyczepność pojazdu.

Codzienną zmorą kierowców są zamarznięte szyby. Jeśli auto nie znajduje się w garażu, skazane jest na „poranną skrobankę”. Niektórym nie chce się tego robić dokładnie, i tylko „po łebkach” skuwają lód. Niedokładne oczyszczenie szyby grozi ograniczeniem widoczności, a to z kolei zagraża życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli nie lubisz skrobać, zaopatrz się w płyn do odmrażania szyb.

reklama

Ważną sprawą jest pozbyć się śniegu z pojazdu. On także może ograniczyć naszą widoczność np. podczas hamowania. Istnieje zagrożenie, że zalegające bryły zsuną się na przednią szybę zasłaniając obraz nawet na kilka sekund. Musimy także pamiętać, że sypiący się śnieg z naszego auta, może ograniczać pole widzenia kierowców jadących za nami. Poza tym policja karze kierowców, którzy nie odśnieżą swojego pojazdu, mandatem na kwotę nawet do 500 zł.

Należy także pamiętać, że nie można od razu ruszać samochodem. Trzeba dać mu kilka minut, aby się rozgrzał, bo w przeciwnym razie skrócimy żywotność naszego pojazdu. Płyny znajdujące się w aucie powinny osiągnąć odpowiednia temperaturę, zanim wyruszymy nim w drogę.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane