18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Zatrzymanie trojga podejrzanych o oszustwa na tzw. „wnuczka” [WIDEO]

OlsztynZatrzymanie trojga podejrzanych o oszustwa na tzw. „wnuczka”

Olsztyńscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o usiłowanie oszustw. Mieszkańcy Warszawy tj. 49-letni Paweł F., 22-letni Robert S. oraz 19-letnia Joanna K., usiłowali wyłudzić od trzech olsztynian pieniądze.

reklama
Za każdym razem schemat działania sprawcy był taki sam

Dziewiątego stycznia olsztyńscy policjanci zostali poinformowani przez jednego z mieszkańców o usiłowaniu wyłudzenia od niego pieniędzy. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że zatelefonował do niego nieznany mu mężczyzna i przekonywał o konieczności wpłaty tysiąca złotych na wskazane konto. Pieniądze miały być rzekomo potrzebne na operację ratującą życie jego bratanka, który ciężko zachorował. Rozmówca poinformował mężczyznę, że konto należy do doktora, który ma przeprowadzić zabieg medyczny. Mężczyzna nie dał się zwieść rozmówcy i o zdarzeniu poinformował policjantów.

Następnego dnia oszust zadzwonił do dwóch innych mieszkanek Olsztyna. Za każdym razem schemat działania sprawcy był taki sam.

reklama

Jedna z kobiet, która uwierzyła w historię przedstawioną w rozmowie telefonicznej, poszła do banku, aby wypłacić 2 tys. złotych. W tym przypadku czujnością wykazał się pracownik placówki, który zasugerował kobiecie, aby nie wypłacała wszystkich oszczędności i nie przekazywała zbyt pochopnie pieniędzy na nieznane konto. Poradził także, aby sprawę zgłosić policji. Kobieta nie dokonała wypłaty oszczędności i zawiadomiła olsztyńskich policjantów.

Policjanci z Wydziału Mienia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, mając zgromadzony materiał dowodowy, doprowadzili do zatrzymania dwóch osób podejrzanych w tej sprawie. 22-letni Robert S. oraz 19-letnia Joanna K. prosto z Warszawy trafili policyjnych cel.

W trakcie wyjaśniania schematu działania i ról jaką pełnili zatrzymani w przestępczym procederze, policjanci ustalili, że mieszkańcy Warszawy byli tzw. słupami. Mieli założone na swoje dane osobowe konta w różnych placówkach bankowych. Po wpłacie na nie pieniędzy przez oszukane osoby, wspólnicy mieli je przekazać szefowi grupy. Z każdej transakcji mieli otrzymywać po tysiąc złotych. Kobieta i mężczyzna przyznali się do usiłowania oszustwa. Prokurator wobec tych osób zastosował dozór policyjny, tj. dwukrotne w tygodniu stawiennictwo na komendzie policji.

reklama

Z ustaleń kryminalnych wynikało, że szefem grupy był 49-letni mieszkaniec Warszawy. To on miał dzwonić do starszych osób i przekonywać je o konieczności wpłaty na wskazane przez niego konto pieniędzy potrzebnych na operację członka rodziny. W niedzielę funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkania 49-letniego Pawła F. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony wizytą kryminalnych. Został przewieziony do Olsztyna i zatrzymany w policyjnym areszcie. Wczoraj przed prokuratorem podejrzany nie przyznał się do winy. W sprawę zamieszany jest również syn 49-latka, który jest obecnie poszukiwany przez policjantów. Policjanci wskazują, że sprawa ma charakter rozwojowy i może dotyczyć także innych, oszukanych w podobny sposób osób z terenu całego kraju. Kodeks karny za przestępstwo oszustwa, czy też jego usiłowania przewiduje karę nawet 8 lat pozbawienia wolności.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane