18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Decyzja Ratusza: Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej może stanąć na rondzie

OlsztynDecyzja Ratusza: Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej może stanąć na rondzie

Wydział Rozwoju Miasta wydał pozytywną opinię na temat budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Wnioskodawcom upamiętnienia katastrofy pozostało zdobyć jeszcze fundusze i zgodę budowlaną.

reklama
Pomnik ma powstać do końca 2016 roku.

Obwieszczenie w tej sprawie wydał Wydział Rozwoju Miasta.

– To ogłoszenie decyzji o możliwości zlokalizowania pomnika. Nie jest to decyzja budowlana, jest to decyzja wskazująca, że zamiar umieszczenia pomnika w tym miejscu jest zasadny. Z wnioskiem o tę decyzję wystąpił Komitet na rzecz budowy pomnika – mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka Ratusza.

Przypomnijmy. W 2012 roku zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzi ponad 60 osób m.in. poseł PiS Jerzy Szmit, Erwin Kruk, prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski, prof. Wiesław Bienkuński, Anna Żurawek-Niszczak, Bożena Ulewicz, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria Władysław Kałudziński, czy przedsiębiorca Andrzej Starkiewicz. Komitet wystąpił o pozwolenie na zbiórkę funduszy na budowę pomnika (maksymalnie może zebrać 350 tys. zł).
– Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy ogłosić konkurs na projekt pomnika – mówi Jerzy Szmit. – Ruszyła także zbiórka pieniędzy i wkrótce zaczniemy propagować ideę ustawienia pomnika. – Realnie szacując, to pomnik powinien stanąć na rondzie w kwietniu 2016 roku. Katastrofa Smoleńska to wielka tragedia, którą trzeba godnie upamiętnić. Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zostały już w Olsztynie upamiętnione. Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej stanął obelisk upamiętniający to wydarzenie. Ustawiono go w miejscu, gdzie w 2010 roku ludzie spontanicznie ustawili brzozowy krzyż i składali kwiaty pod zdjęciem pary prezydenckiej.
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane