fbpx
11 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Decyzja Ratusza: Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej może stanąć na rondzie

OlsztynDecyzja Ratusza: Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej może stanąć na rondzie

Wydział Rozwoju Miasta wydał pozytywną opinię na temat budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Wnioskodawcom upamiętnienia katastrofy pozostało zdobyć jeszcze fundusze i zgodę budowlaną.

reklama
Pomnik ma powstać do końca 2016 roku.

Obwieszczenie w tej sprawie wydał Wydział Rozwoju Miasta.

– To ogłoszenie decyzji o możliwości zlokalizowania pomnika. Nie jest to decyzja budowlana, jest to decyzja wskazująca, że zamiar umieszczenia pomnika w tym miejscu jest zasadny. Z wnioskiem o tę decyzję wystąpił Komitet na rzecz budowy pomnika – mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka Ratusza.

Przypomnijmy. W 2012 roku zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzi ponad 60 osób m.in. poseł PiS Jerzy Szmit, Erwin Kruk, prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski, prof. Wiesław Bienkuński, Anna Żurawek-Niszczak, Bożena Ulewicz, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria Władysław Kałudziński, czy przedsiębiorca Andrzej Starkiewicz. Komitet wystąpił o pozwolenie na zbiórkę funduszy na budowę pomnika (maksymalnie może zebrać 350 tys. zł).
– Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy ogłosić konkurs na projekt pomnika – mówi Jerzy Szmit. – Ruszyła także zbiórka pieniędzy i wkrótce zaczniemy propagować ideę ustawienia pomnika. – Realnie szacując, to pomnik powinien stanąć na rondzie w kwietniu 2016 roku. Katastrofa Smoleńska to wielka tragedia, którą trzeba godnie upamiętnić. Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zostały już w Olsztynie upamiętnione. Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej stanął obelisk upamiętniający to wydarzenie. Ustawiono go w miejscu, gdzie w 2010 roku ludzie spontanicznie ustawili brzozowy krzyż i składali kwiaty pod zdjęciem pary prezydenckiej.
Stragan z wizami na dożynkach w Olsztynku? Łukasz Michnik strollował ministra rządu PiS
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Marcin Kulasek: Czego nie robi się dla zwycięstwa? [OPINIE]
Marcin Kulasek: Referendum, to wyborcze oszustwo [OPINIE]
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji