12 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pieniądze z Lasów Państwowych zasilą budowę dróg lokalnych

WiadomościPieniądze z Lasów Państwowych zasilą budowę dróg lokalnych

Kierowcy i mieszkańcy powiatu skorzystają na decyzji rządu o odbudowie finansowej Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Dzięki dodatkowym środkom z Lasów Państwowych powinno udać się zrealizować modernizację dróg w gminie Biskupiec, Dobre Miasto, Jonkowo, Świątki i Olsztynek.

Jedna z wyremontowanych dróg powiatowych.
reklama

O pomyśle odbudowania finansów programu popularnych „schetynówek” mówił kilka miesięcy temu w trakcie otwarcia przebudowanej drogi powiatowej w Tuławkach, Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Obecnie potwierdził to rząd, który przyjął nowelizację ustawy o Lasach Państwowych. Zgodnie z nią przez najbliższe dwa lata leśnicy mają przekazywać po 650 mln zł rocznie na rozwój dróg lokalnych, co z kwotą 250 mln zł wcześniej zaplanowanych przez rząd daje łączną sumę 900 mln zł na modernizację dróg w roku 2014, a także 2015.

– To daje dużą nadzieję na to, że obydwa wnioski powiatu na  przebudowę czterech odcinków dróg w pięciu gminach doczekają się realizacji do końca 2014 roku – cieszy się Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Chodzi o drogi na odcinkach Jonkowo-Świątki (na długości 10 km) oraz drugi wniosek złożony na trzy odcinki: Kobułty-Rudziska (1,7 km), Jesionowo-Podleśna (2,3 km) i ul. Jemiołowską w Olsztynku (2 km). Powiat chce przebudować ze „schetynówek” w 2014 roku łącznie 16 km dróg za kwotę ponad 16 mln zł. Oba wnioski trafiły jesienią 2013 roku do wojewody i znalazły uznanie, ale niestety ze względu na zbyt mały budżet NPPDL nie doczekały się dofinansowania,.

– Teraz po decyzji rządu, który chce odbudować ten ważny program dla mieszkańców mniejszych miejscowości jest olbrzymia szansa, że oba będą wykonane – mówi starosta Mirosław Pampuch.

reklama

Oprócz dofinansowania rządowego wkład pieniężny we wnioski zadeklarowały: Powiat Olsztyński oraz gminy, w których będą modernizowane drogi. Zmienioną ustawą, z której cieszą się samorządowcy zajmuje się teraz Senat, potem trafi do Sejmu i po przegłosowaniu i podpisaniu przez Prezydenta RP wejdzie w życie.

Marcin Kulasek: Trzeba dbać o armię! [OPINIA]
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Marcin Kulasek: Afera goni aferę! [OPINIA]
Poseł Arent: będziemy dbali o wolność Polaków, by jedli, co chcą