Koniec roku to czas podsumowań. Muzeum Warmii i Mazur pochwaliło się swoimi dokonaniami w 2013 roku.
Muzeum Warmii i Mazur podsumowało 2013 rok, który stał pod znakiem Mikołaja Kopernika. W ostatnich dwunastu miesiącach naukowcy związani z muzeum zrealizowali pięć projektów badawczych i popularyzujących region. Trzy z nich dotyczyły postaci wybitnego astronoma i związanych z obchodzonym Rokiem Kopernikańskim.
„Kowalski do Tablicy” to projekt w ramach którego we współpracy z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Przestrzennej przygotowano skan 3D krużganka z tablica astronomiczną oraz sali administratora. Jest to bezcenne źródło wiedzy dla naukowców i historyków amatorów. Realizacja przedsięwzięcia w ramach programu „Patriotyzm Jutra” kosztowała 30 tysięcy złotych. Dotacja pochodziła z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Kolejnym wydarzeniami, które były związane z obchodami Roku Kopernikańskiego były: „Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem i cykl „Kopernik na 100 sposobów”. Spotkania zrealizowane zostały we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum i Samorządem Olsztyna.
Największy projektem była modernizacja wystawy „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku w Olsztynie”. Jest to projekt łączący historię z nowoczesnością. W salach zamkowych można za pomocą ekranów dotykowych poznać czasy, w których żył wybitny astronom. Mikołaj Kopernik przebywał w Olsztynie w latach 1516-1519 i 1520-1521. Autorem scenariusza wystawy jest Paweł Błażewicz.
Dwa kolejne duże realizacje związane były z badaniami archeologicznymi: „Żelazne elementy broni drzewcowej z kolekcji wschodniopruskich w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie” i „Znaleziska skarbów monet średniowiecznych na Pojezierzu Iławskim”. Obydwa projekty w przyszłym roku doczekają się publikacji książkowych, które dokładnie opiszą przeprowadzone w ich ramach badania