Ponad 40 jednostek służby zdrowia w regionie wykorzystało 318 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, realizując 75 projektów.
Największe inwestycje, jakie poczyniono, to modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie (68 mln zł), Budowa nowego bloku operacyjnego wraz z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu (58 mln zł) oraz rozbudowa i doposażenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie (26,6 mln zł).
– Postęp technologiczny w służbie zdrowia jest olbrzymi – mówił Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – A to powoduje, że praktycznie non-stop powinniśmy inwestować w placówki służby zdrowia. W najbliższych latach czeka nas stała pogoń za standardami medycznymi w Unii Europejskiej, bo poziom krajowy już osiągnęliśmy. Świadczy o tym m.in. spadająca liczba pacjentów, którzy korzystali z usług medycznych w placówkach poza Warmią i Mazurami.
Okazją do podsumowania RPO Warmia i Mazury 2007 – 2013 w sferze medycyny było podpisanie umów z placówkami służby zdrowia w regionie na rozwój e-usług. Szpital Wojewódzki będzie realizował projekt “Rozbudowa systemu usług elektronicznych w zakresie funkcjonowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego W Olsztynie” (1,8 mln zł).
– Co prawda nasz szpital ma 50 lat, ale udało się nam dzięki RPO w znacznej mierze odnowić placówkę technologicznie – mówiła Irena Kierzkowska, dyrektorka szpitala. – Powiększyliśmy bazę stanowisk intensywnej terapii, wybudowaliśmy lądowisko, czy otworzyliśmy centrum urazów wielonarządowych. A dzięki projektowi, który doposażył oddział gastroenterologiczny mogliśmy dołączyć ogólnopolskiego programu “Zdążyć przed rakiem”.
Krystyna Piskorz – Ogórek podkreślała, jak znaczące zmiany zaszły w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym dzięki środkom pochodzącym z RPO Warmia i Mazury 2007-2013.
– W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba naszych pacjentów podwoiła się – informowała dyrektorka. – Rozszerzyliśmy także zakres naszej działalności. Cieszy nas także, że zwiększyła się liczba miejsc dla opiekunów dzieci. Mamy 265 łózek dla dzieci, ale każdej nocy około 60 proc. opiekunów nocuje w szpitalu. Dla nich także musieliśmy przygotować miejsce. A o zmianach, jakie zaszły, niech świadczy fakt, że coraz więcej małych pacjentów przyjeżdża do nas niż wyjeżdża poza granice województwa, aby gdzie indziej skorzystać z usług medycznych.
Podobnie jak Szpital Wojewódzki również Szpital Dziecięcy podpisał umowę na rozwój e-usług. Władze placówki będą realizować kosztem 823 tys. złotych trzeci etap projektu “Informatyzacja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego”.
Na spotkaniu podsumowującym realizację projektów, dotyczących służby zdrowia podpisano umowy na rozwój e-usług z innymi placówkami regionu: Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce, Samodzielnym Publicznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc, Szpitalem Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim, Powiatowym Szpitalem im. Władysława Biegańskiego w Iławie, Samodzielnym Publicznym Ośrodkiem Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu, Stowarzyszeniem na Rzecz Hospicjum Elbląskiego, Niepublicznym Zakładem Podstawowej Opieki Zdrowotnej “Medyceusz”.