fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

20 lat istnienia WMARR [GALERIA]

reklama

Okazały jubileusz stuknął Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie.

innowacje - large
Przetwory pszczele z Pasieki Tkaczuk.

Wydarzenie było niejako okazją do organizacji wystawy innowacji, na której przedstawiono niekonwencjonalne podejście do regionalnego biznesu, ekologiczną i zdrową żywność a także firmy, które rozwiązaniami technologicznymi wyprzedzają inne przedsiębiorstwa z regionu. Wśród nich zaprezentowała się firma Snails Garden, sprowadzająca żywe ślimaki hodowlane z gatunku Helix Aspersa Müller, Helix Aspersa Maxima oraz Helix Pomatia z terenu Afryki Północnej. Ślimaki przeznaczone są do konsumpcji, jak i do wyrobów kremów odżywczo-regenerujące na bazie ich śluzu.

Z kolei firma Vermiculite Poland, mająca swoją siedzibę w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku zaprezentowała Wermikulit, któy jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik. Wermikulit powstaje w skorupie ziemskiej podczas naturalnego procesu wietrzenia biotytu, flogopitu, niektórych chlorytów oraz innych krzemionów zasobnych w magnez. W Polsce nie występują naturalne złoża wermikulitu. Firma importuje produkt z Ukrainy, ale już próbuje ściągać surowiec z Uzbekistanu. Wermikulit ma bardzo dobrą zdolność do przyjmowania i oddawania wody, wyjątkową lekkość, ognioodporność, zdolność do wymiany kationów a inne szczególne cechy minerału powodują, że z powodzeniem stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu. Stosowany jest m.in. do produkcji dodatków paszowych, dodatków do ściółki, podłoży do terrarium, czy też akwarium.

reklama

Na wystawie zaprezentowali się także m.in. Masarnia Warmińska, Klaster Mazurskie Okna, Zakład Piekarniczy Złoty Róg, Almes sp. z.o.o. z Nidzicy, czyli producent miodu pitnego półtrorak, nagrodzonego najlepszym produktem Warmii i Mazur w kategorii najlepszy produkt żywnościowy o charakterze przemysłowym, Lactima sp. z.o.o., Rolmax.

Czytaj też:  Robili to pod samochodem. 16-latek z 17-letnią koleżanką złapani na gorącym uczynku

To, co zobaczyliśmy na wystawie było możliwe dzięki Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która wspiera przedsiębiorczość, stwarzając jej warunki do rozwoju. Sama agencja powstała w 1993 roku. Przez pierwsze dziesięć lat funkcjonowania dysponowała niewielkim kapitałem – 766 tys. zł i zatrudniała dziewięć osób. Wraz z rozwojem Agencji oraz podejmowania różnorodnych działalności gospodarczych WMARR przeniosła swoją siedzibę z budynku przy ul. Kajki do kamienicy przy placu Bema. Zwiększyło się także zatrudnienie niemal jedenastokrotnie (obecnie pracuje 95 osób), a kapitał zakładowy wynosi obecnie 5,7 mln zł.

Od początku funkcjonowania WMARR jest ściśle związana z obsługą programów pomocowych UE. Obsługiwała początkowo programy przedakcesyjne, a następnie programy finansowane z funduszy strukturalnych zarówno regionalne, jak i ogólnopolskie. Od początku swojej działalności Agencja podpisała ponad 2,1 tys. umów o dofinansowanie projektów ze środków unijnych na kwotę ponad 1 mld złotych.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama