18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Poseł Iwiński zobaczy start kosmicznej rewolucji

WiadomościPoseł Iwiński zobaczy start kosmicznej rewolucji

Poseł Tadeusz Iwiński (SLD) odwiedzi kosmodrom w Gujanie Francuskiej.

reklama
Prof. Tadeusz Iwiński

Prof. Tadeusz Iwiński, który jest wiceprzewodniczącym Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, będzie w dniach 18-20 grudnia b.r. obserwował wystrzelenie obserwatorium kosmicznego GAIA (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics). W trwających od pięciu lat pracach zespołu misji GAIA, której celem jest zbadanie miliarda gwiazd i zrewolucjonizowanie naszej wiedzy o Drodze Mlecznej, biorą także udział polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kosmodrom Kourou służy do wystrzeliwania satelitów przez ESA, francuską Agencję Kosmiczną (CNES) oraz firmę Arianespace. Start obserwatorium GAIA przewidziany jest na 19 grudnia. Obserwatorium będzie zamontowane na górnym stopniu rakiety nośnej i wyniesione przez rosyjską rakietę Sojuz. Dzieje się to w ramach współpracy ESA z Federacją Rosyjską, zaś Kourou stanowi alternatywę dla Bajkonuru. Warto przy tym pamiętać, że Polska rok temu przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, jako jej dwudziesty członek.

reklama

Gujana Francuska (położona między Brazylią a Surinamem), zamieszkała jest przez zaledwie 200 tys. osób. To departament zamorski Francji, a więc z prawnego punktu widzenia – część Unii Europejskiej. W pobliżu miejscowości Kourou znajduje się Gujańskie Centrum Kosmiczne (Centre Spatial Guyanais). Zostało otwarte w 1968 r., a jego położenie uważane jest za szczególnie korzystne ze względu na bliskość równika oraz fakt wystrzeliwania rakiet nad wodą (inaczej więc niż na kazachskim kosmodromie Bajkonur, wykorzystywanym przez Rosję, czy na chińskim kosmodromie w prowincji Gansu).

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane