22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

„Dla ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie” [GALERIA]

Galerie„Dla ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie”

Przeszczep szpiku kostnego jest bardzo ważnym elementem walki z białaczką. Każdy może zarejestrować się jako dawca. Wystarczy chęć i tylko pięć minut. 

reklama

Co godzinę w Polsce diagnozowana jest białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Fundacja DKMS zorganizowała akcję „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie”. W trakcie akcji można zarejestrować się jako dawca szpiku w 130 punktach w całym kraju. W Olsztynie jeszcze do końca dnia można to zrobić na Wydziale Nauk Społecznych, Bibliotece Uniwersyteckiej UWM i w Olsztyńskiej Szkole Wyższej.

Zarejestrowanie się jako dawca zajmuje chwilę. Wystarczy podać swoje dane i zostawić materiał genetyczny, który pobierany jest bezinwazyjnie z jamy ustnej.

– Jeżeli stwierdzona zostanie zgodność z osobą potrzebującą szpiku, to dawca otrzymuje telefon i na koszt fundacji zostaje przetransportowany do Warszawy. Są dwa sposoby pobierania szpiku. Pierwszy to bezbolesny zabieg pobrania szpiku z krwi obwodowej. W 80% przypadków stosowana jest ta metoda. W pozostałych pobierany (również bezboleśnie) jest szpik z talerza kości biodrowej – mówi Maja Niedzwiecka koordynatorka DKMS na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

reklama

„Dla ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie” [GALERIA] Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane