fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Wyrok w sprawie tablicy „Towarzysz Sekretarz Iwiński” zapadnie 10 grudnia

reklama

Wydawało się, że dziś (3 grudnia) sąd wyda wyrok w sprawie trzech osób, które podczas happeningu artystycznego zawiesiły tablicę „Komitet Wojewódzki PZPR w Olsztynie Towarzysz Sekretarz Iwiński” na ścianie budynku, w którym poseł Tadeusz Iwiński ma biuro. Ze względu na „zawiłość sprawy” werdykt przesunięto na 10 grudnia.

adamas - large
Oskarżyciel chce ukarania całej trójki grzywną po 300 złotych na osobę.

Głównymi obwinionymi są Jacek Adamas, Katarzyna Adamas oraz Alfred Surma, którym zarzuca się, że „działając wspólnie i w porozumieniu” umieścili tablicę z napisem „Komitet Wojewódzki PZPR w Olsztynie Towarzysz Sekretarz Iwiński” bez zgody administratora budynku. Do incydentu doszło w maju tego roku, a był on protestem przeciwko postawie prof. Tadeusza Iwińskiego (SLD), który zablokował przyjęcie projektu uchwały, dotyczącej 30. rocznicy śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka, zakatowanego na komisariacie przez milicjantów. Poseł SLD uznał, że w uchwale nie może znaleźć się fragment obarczający odpowiedzialnością za śmierć maturzysty najwyższe władze partyjne i państwowe PRL, które fabrykowały dowody w celu obciążenia winą sanitariuszy karetki pogotowia. W rezultacie jego działania projekt nie trafił pod głosowanie w Sejmie w 30. rocznicę śmierci Przemyka, przyjął go wówczas Senat.

Czytaj też:  W szpitalu dziecięcym zajęte są niemal wszystkie łóżka, wstrzymano odwiedziny

Podczas dzisiejszego posiedzenia sąd wysłuchał mów końcowych oskarżyciela (policji) oraz obrońców, którzy wskazywali, że nie można w tej sprawie mówić o społecznej szkodliwości czynów, a działanie artystyczne trójki obwinionych nie ma znamion wykroczenia. Widzów na sali sądowej poruszyła natomiast argumentacja oskarżyciela, który wnioskując o ukaranie grzywną 300 zł, porównał działanie oskarżonych do kradzieży.

reklama

Sąd odroczył rozprawę do 10 grudnia ze względu – jak argumentowała sędzia – na jej zawiłość.

 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama