fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Wyrok w sprawie tablicy „Towarzysz Sekretarz Iwiński” zapadnie 10 grudnia

OlsztynWyrok w sprawie tablicy „Towarzysz Sekretarz Iwiński” zapadnie 10 grudnia

Wydawało się, że dziś (3 grudnia) sąd wyda wyrok w sprawie trzech osób, które podczas happeningu artystycznego zawiesiły tablicę „Komitet Wojewódzki PZPR w Olsztynie Towarzysz Sekretarz Iwiński” na ścianie budynku, w którym poseł Tadeusz Iwiński ma biuro. Ze względu na “zawiłość sprawy” werdykt przesunięto na 10 grudnia.

reklama
Oskarżyciel chce ukarania całej trójki grzywną po 300 złotych na osobę.

Głównymi obwinionymi są Jacek Adamas, Katarzyna Adamas oraz Alfred Surma, którym zarzuca się, że „działając wspólnie i w porozumieniu” umieścili tablicę z napisem „Komitet Wojewódzki PZPR w Olsztynie Towarzysz Sekretarz Iwiński” bez zgody administratora budynku. Do incydentu doszło w maju tego roku, a był on protestem przeciwko postawie prof. Tadeusza Iwińskiego (SLD), który zablokował przyjęcie projektu uchwały, dotyczącej 30. rocznicy śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka, zakatowanego na komisariacie przez milicjantów. Poseł SLD uznał, że w uchwale nie może znaleźć się fragment obarczający odpowiedzialnością za śmierć maturzysty najwyższe władze partyjne i państwowe PRL, które fabrykowały dowody w celu obciążenia winą sanitariuszy karetki pogotowia. W rezultacie jego działania projekt nie trafił pod głosowanie w Sejmie w 30. rocznicę śmierci Przemyka, przyjął go wówczas Senat.

Podczas dzisiejszego posiedzenia sąd wysłuchał mów końcowych oskarżyciela (policji) oraz obrońców, którzy wskazywali, że nie można w tej sprawie mówić o społecznej szkodliwości czynów, a działanie artystyczne trójki obwinionych nie ma znamion wykroczenia. Widzów na sali sądowej poruszyła natomiast argumentacja oskarżyciela, który wnioskując o ukaranie grzywną 300 zł, porównał działanie oskarżonych do kradzieży.

reklama

Sąd odroczył rozprawę do 10 grudnia ze względu – jak argumentowała sędzia – na jej zawiłość.

 

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji