27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

22 nowe Solarisy we flocie MPK [GALERIA]

Galerie22 nowe Solarisy we flocie MPK

Ponad 23 miliony złotych kosztował Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakup 22 Solarisów Urbino. Nowe autobusy zobaczymy w mieście już w tym tygodniu.

reklama
Niemal jedną trzecią floty MPK stanowią teraz Solarisy.

W zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej zobaczyliśmy 17 autobusów, pozostałe pięć pojawi się w tym tygodniu. MPK kupiło 12 pojazdów dwunastometrowych i dziesięć przegubowych (18 metrów). Solarisy wyposażone są w silniki spełniające normę emisji spalin Euro 5. Wszystkie są klimatyzowane i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Wszystkie wyposażone są w komputer pokładowy, system monitoringu, elektroniczne urządzenia informacji i obsługi pasażerów oraz układ nagłaśniający w części pasażerskiej. Co ciekawe przyciski stop, oraz przyciski otwierające drzwi zostały oznakowane dodatkowo alfabetem Braille’a. Wszystkie pojazdy zostały pomalowane w barwy stalowo-limonkowe. Kolorystyką mają współgrać z tramwajami, które pojawią się w Olsztynie, a które także dostarczy Solaris.

– W Olsztynie jest zarejestrowanych 110 tys. pojazdów – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Gdyby wszystkie wyjechały na raz, to chyba zabrakłoby asfaltu na naszych drogach. To, między innymi, powoduje, że powinniśmy stawiać na transport zbiorowy.

reklama

Mieczysław Królak, prezes MPK: – Mam nadzieję, że tak nowoczesne autobusy będą przyciągać mieszkańców i zachęcać ich do korzystania z komunikacji miejskiej. I znikną komentarze, które pojawiają się w letnich miesiącach, że mieszkańcy podróżują w “saunach”.

Obecny na konferencji Mateusz Figaszewski, zastępca dyrektora ds. PR Solarisa przypominał, że we flocie MPK jeżdżą już autobusy tej firmy.

– Łącznie MPK posiada już 4o pojazdów naszej marki – mówił Figaszewski. – To niemal 30 proc. taboru MPK.

reklama

Obecnie MPK dysponuje około 150 autobusami. Ich średnia wieku to 13,9 lat (bez uwzględnienia nowych Solarisów). Najstarszy autobus ma ponad 20 lat. Ostatnie nowe autobusy MPK zakupiło w 2005 roku.

Nowe autobusy będą wykorzystywane przede wszystkim na liniach: 1, 15, 25, 30, 2, 7, 9, 22, 24, 27.

22 nowe Solarisy we flocie MPK [GALERIA] mpk Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane