14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Znamy szczegóły projektu budżetu miasta na 2014 rok

OlsztynZnamy szczegóły projektu budżetu miasta na 2014 rok

Na specjalnej konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ogłosił założenia projektu budżetu miasta. Szacowana dziura w budżecie to 46 mln złotych.

reklama
Wszystkie 34 projekty budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane.

Jak zaznaczył na wstępie prezydent projekt trafił Regionalnej Izby Obrachunkowej i do radnych z komisji przy radzie miasta, którzy będą przyglądać się jemu pod kątem zasadności wydatków, jak i przychodów.

– Są zadania narzucone przez rząd, które musimy realizować, ale chciałbym podkreślić, że nie otrzymujemy dotacji, która by je w całości pokryła – mówił prezydent. – Około 3,3 mln złotych będziemy musieli dopłacić do nich z kasy miasta. Chcemy w tej sprawie wraz ze Związkiem Gmin Warmińsko-Mazurskich złożyć pozew zbiorowy, tak jak to uczyniły inne gminy m.in. Kraków.

reklama

Planowany przychód budżetowy na 2014 rok to ponad 986 mln złotych. Wydatki kształtują się na poziomie 1,026 mld zł. W kasie miasta zabraknie 46 milionów złotych i na załatanie tej dziury ratusz będzie musiał zaciągnąć kredyt. 269,7 mln złotych przewidziano w budżecie na zagadnienia związane z transportem i łącznością, na kategorię “oświata i wychowanie” (w tym wynagrodzenia dla pracowników jednostek podległych ratuszowi) 269,5 mln złotych. To na pewno zasmuci pracowników tego sektora, bo to mniej o 7,7 mln złotych w stosunku do 2013 roku. Projekt przewiduje też zmniejszenie wydatków na kulturę (z 18,1 mln zł do 16, mln zł). Z instytucji kulturalnych najlepiej wypadł Miejski Ośrodek Kultury, którego dotacja w 2013 roku wynosiła 3,7 mln zł, a w 2014 ma wynosić 4,230 mln zł. Po kieszeni – choć nieznacznie – dostały także rady osiedlowe. Przewidziano dla nich niemal 361 tys. złotych. W tym roku na swoją działalność rady osiedlowe otrzymały ponad 372 tys. zł.

– Chciałbym też dodać, że wszystkie 34 projekty budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane – mówił Piotr Grzymowicz.

Prezydent zapewniał także, że zarezerwowane są środki na budowę połączeń drogowych z planowaną obwodnicą Olsztyna, na Tartak Raphaelsohnów, czy wykonanie projektu nowego stadionu przy ul. Sybiraków oraz zagospodarowania terenu wokół niego.

reklama

Radni będą głosować nad budżetem 18 grudnia.

Projekt budżetu TUTAJ

Prezentacja na temat budżetu TUTAJ

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia