10 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Spektakl ,,Złoty klucz” [ANIMA: RECENZJA]

OlsztynSpektakl ,,Złoty klucz"

Siedemnastą edycję Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ,,Anima” otworzył spektakl Teatru Lalek Banialuka z Bielsko-Białej pt. ,,Złoty klucz” Jana Ośnicy.

reklama
Akcja dzieje się w trzech przestrzeniach symbolizujących ziemię, piekło i niebo

 

Problematyka przedstawienia traktuje o moralności, wolnej woli człowieka, o jego wyborach między dobrem a złem. Główny bohater, uczciwy, szczery Duda szuka odpowiedzi na pytanie, co jest powodem jego niepowodzenia. Przypadkowo spotkany w karczmie święty Piotr zbywa go, natomiast Duda traktuje jego odpowiedź jako przyzwolenie na prowadzenie nieuczciwego życia. W jednej chwili zaczyna kraść, kłamać, oszukiwać – łamie przynajmniej połowę z dziecięciu przykazań. Staje się tak wprawiony w złym trybie życia, że jego spryt pozwala mu nawet oszukać śmierć.

reklama

Inscenizacja wykorzystuje ciekawą formę teatralną – teatr stolikowy, przy czym nawiązuje do tradycji teatru lalkowego. Lalki są wykonane z drewna, w których projektach wizualnych widać wpływ tradycji ludowej, figuralnych rzeźb religijnych, zwanych świątkami. Wybór plastyki lalek jest uzasadniony – charaktery postaci nakreślone są wyraziście i niemal archetypowo, wpisując się w ludowy świat, metaforykę, ludowe postrzeganie świata. Plastyka przedstawienia potęguje wydźwięk scenariusza – Pan Bóg lubi proste rozwiązania.

Akcja dzieje się w trzech przestrzeniach symbolizujących ziemię, piekło i niebo.

Komizm sytuacyjny, sprawnie napisane dialogi są doskonałym atutem tej sztuki.

reklama

Warto również zwrócić uwagę na muzykę Roberta Łuczaka, która zapewniła mu nagrodę na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Spektakl był wielokrotnie nagradzany na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Warto odwiedzić Olsztyński Teatr Lalek, by być widzem przedstawienia, w którym problematyka odpowiedzialności moralnej człowieka jest przedstawiona w tak interesujący sposób, otwierający ciekawe pola interpretacji.

Warto było odkurzyć repertuar Jana Ośnicy.

Zapraszamy na kolejne spektakle w ramach Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych.

*Marta Chyła – plastyczka, absolwentka filologii polskiej, studentka PWSFTViT w Łodzi. Publikowała m.in. w Portrecie i Cegle.

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia