fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 29 listopada, 2021
reklama

Święto Niepodległości w Olsztynie [GALERIA]

reklama
sieto niep
Główne uroczystości odbyły się na Placu Solidarności

Święto Niepodległości jest najważniejszym państwowym świętem w Polsce. Główne obchody w Olsztynie zgromadziły rzesze mieszkańców.

W poniedziałek oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, która została odprawiona w Katedrze św. Jakuba. Następnie przez miasto przemaszerowała kolumna złożona z kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy, orkiestry wojskowej, organizacji kombatanckich, Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w strojach regionalnych oraz mieszkańców Olsztyna na Plac Solidarności. Tam też odbyły się główne obchody święta. Swoje przemówienia odczytali: Wojewoda Marian Podziewski i Prezydent Piotr Grzymowicz.

To pamięć o walce i tożsamości sprawią, że jest to najważniejsze święto państwowe – powiedział Piotr Grzymowicz.

Niepodległościowy apel pamięci odczytał major Jacek Wieliczko. Po apelu rozległa się salwa honorowa. Następnie pod pomnikiem Wolności Ojczyzny delegacje państwowe i służb mundurowych złożyły wieńce.

reklama

Plac Solidarności zapełnił się całymi rodzinami. Najmłodsi mogli zobaczyć sprzęt wojskowy, wozy strażackie, quad Straży Granicznej.

Dzięki takim eksponatom na pewno można zainteresować najmłodszych, którzy nie do końca rozumieją to o czym przemawiają politycy – powiedział Tomasz, który przyszedł tu ze swoją żoną i pięcioletnim synem Pawłem.

Po głównych uroczystościach kolejne kwiaty złożono pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim. Po czym w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie podczas którego Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym samorządowcom i działaczom. W trakcie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”.

Czytaj też:  Koncerty chórów w mazurskich cerkwiach i kościołach - w sobotę i niedzielę

Na tym zakończyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości w Olsztynie. Wszystko odbyło się w spokojnej, świątecznej atmosferze.

 

Invalid Displayed Gallery

 

 

 

 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama