fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Olsztyn czyta czy nie czyta?

reklama
biblioteka
Na zdjęciu organizatorzy akcji. Z Urszula Witkowska pierwsza z prawej.

Kryminały zdominują olsztyńską starówkę już 18 listopada. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w Literackiej Grze Miejskiej.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich chętnych na premierową Literacką Grę Miejską. W trakcie spaceru po jesiennym Olsztynie, każdy będzie mógł zostać autorem kryminału. Gra jest częścią akcji „Olsztyn Czyta Kryminały”. Na temat projektu i czytelnictwa w naszym mieście rozmawiamy z Urszulą Witkowską z działu promocji MBP.

– Olsztyn w ogóle czyta?

reklama

– Czyta! Dzięki akcji „Olsztyn czyta” zaczęłam wierzyć w to, że ludzie czytają. Mieszkańcy świetnie reagują na naszą inicjatywę, otrzymujemy od nich wiele maili.  Tak samo reagują studenci.  I najlepsze jest to, że są to przypadkowi ludzie i nikogo nie trzeba było namawiać. Olsztyn czyta – bez dwóch zdań.

– Dlaczego akurat kryminały, a nie na przykład poezja średniowieczna?

– Kryminały wybraliśmy z kilku przyczyn. Po pierwsze jest to bardzo poczytna literatura. Po drugie, kryminały są niedoceniane, a przecież nie jest to literatura miałka. W końcu laureatką tegorocznej nagrody Nike została książka Joanny Bator a w jej powieści występują bardzo silne wątki kryminalne. Po trzecie mamy swoich, olsztyńskich, autorów kryminalnych – Tomasza Białkowskiego i Pawła Jaszczuka. To wszystko złożyło się na nasz wybór.

 –  Co planujecie w najbliższym czasie?

– Najważniejszym wydarzeniem będzie gra miejska, która odbędzie się 18 listopada. Każdy gracz będzie pisarzem. Otrzyma kartę do gry, na której będzie dopisywał historie. W miejscach odwiedzonych dokona wyboru karteczki z postacią, miejscem, wydarzeniem. Kombinacji będzie wiele. Z haseł „gracz-autor” będzie musiał dopełnić historie. W wybranych punktach będzie można spotkać „prawdziwych” autorów. Każdy gracz będzie mógł przedyskutować swój pomysł. Gośćmi inauguracji będą olsztyńscy pisarze: Mariusz Sieniewicz, Tomasz Białkowski i Paweł Jaszczuk.

Czytaj też:  Szturm na Polskę. Tłum migrantów maszeruje do przejścia granicznego

Oczywiście to nie jedyne nasze akcje w związku z „Olsztyn czyta kryminały”. Niespodzianki czekają na gości wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie zapominamy o najmłodszych, do których nasza akcja też jest skierowana. Kryminalne zagadki uczą dzieci stawiania pytań. Kryminały dla najmłodszych nie są kryminałami ze zbrodnią, a bardziej historią, która uczy zadawania pytań, bo postawienie dobrze zadanego pytania jest bardzo trudne.  Kryminały dla najmłodszych wprowadzają dzieci w świat czytania.

Ogłosiliśmy także konkurs literacki Tajemniczy Olsztyn. Nagrodą jest roczny abonament do Planety 11, zestaw kryminałów i gadżety i koszulki związane z naszą inicjatywą.

Linki do wydarzeń związanych z akcją TUTAJ oraz TUTAJ

 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama